Za dva tjedna u Hrvatskoj bi trebala početi Vladina operacija brisanja nepotrebnih i poduzetništvu neprijateljskih zakonskih propisa pod nazivom "Regulatorna giljotina".
U roku od šest do devet mjeseci sva ministarstva uz pomoć pravnih stručnjaka i ekonomista obavit će analizu zakona i uredbi. Jednom odlukom Vlade bit će izbrisano na tisuće stranica suvišnih, neprimjenjivih i tržišno nepovoljnih propisa. Tako bi na proljeće, prema procjenama iz Vlade, trebalo biti čak 40% manje zakona i uredbi.
Uvođenje ove metode, koja je prvi put primijenjena u Švedskoj, zatražilo je u siječnju Nacionalno vijeće za konkurentnost kako bi se ukinuli suvišni propisi i zakonske odredbe koje ne idu na ruku razvoju poduzetništva. Početkom kolovoza u Banskim dvorima Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) predstavila je premijeru Ivi Sanaderu i njegovim suradnicima iz Vlade pozitivne učinke koje bi “giljotina” imala na razvoj gospodarstva u Hrvatskoj.
Projekt će, prema prvim procjenama, stajati najmanje milijun kuna, a nakon što Vlada donese odluku, počet će proces sastavljen od tri kruga.
U prvom bi državna administracija trebala izbrisati desetak posto suvišnih zakona i uredbi. U drugom krugu administracija uz pomoć poduzetnika, ekonomista ili drugih zainteresiranih strana pronalazi nepotrebne birokratske zapreke i uklanja dodatnih 20 do 30% propisa. Za zadnji krug preostaje čišćenje još desetak posto akata i uredbi.
Pojednostavnjenje procedure poslovanja i smanjenje birokracije bit će, kažu u Vladi, prvi efekti "giljotine". Nakon što se sredi legislativa, bit će napravljen centralizirani zakonodavni registar koji će biti preveden na nekoliko jezika. Tako će investitori, koji se sada ne mogu snaći u hrpi izmjena i dopuna zakona, imati na jednome mjestu cijelu zakonsku proceduru.
Osim toga, “giljotinom” će biti ispitano oko 12.000 zakona i propisa zaostalih iz razdoblja Jugoslavije te će se ukloniti one koji više nemaju tržišnu vrijednost.
(V.K.)
Jutarnji list