Ovaj bi se tjedan trebali sastati glavni čovjek FED-a Ben S. Bernanke s predsjednikom Europske središnje banke Jean-Claude Trichetom i ostalim bankarima središnje banke kako bi razgovarali o predstojećim koracima u vezi sa sprječavanjem porasta inflatorne stope.
Kako naglašavaju analitičari, riječ je o žrtvama koje su neophodne kako bi se spriječila moguća recesija. Među ekonomistima "omjer žrtava" predstavlja pojam koji govori o klasičnom omjeru uloženog i dobivenog, ali u ovom slučaju riječ je o utjecaju nezaposlenosti na inflaciju, odnosno mjerenju koliko povećanje stope nezaposlenosti može utjecati na smanjenje inflacije i obratno. U SAD-u je primjerice taj omjer porastao na 4% s 2% osamdesetih godina.
Nakon dvogodišnje FED-ove politike podizanja kamatnih stopa gospodarstvo europskih zemalja procijenjeno na 10 bilijuna dolara počelo je nadmašivati američko, a stopa nezaposlenosti nalazi se na najnižoj razini u posljednjih pet godina.
U SAD-u se stopa inflacije nalazi iznad onoga što Bernanke naziva "sigurnom zonom" što pobija argumente o sigurnom utjecaju povećanja kamata na inflaciju. Na posebnom je sastanku, u svrhu osiguranja stabilnosti cijena, određena pasivna monetarna politika kroz jednomjesečno razdoblje kako bi se vidjelo što dalje. Povećanje stope nezaposlenosti ne mora biti rigorozno već može biti zamijenjeno jeftinijim nadnicama i smanjenim troškovima izvoza kao što je to slučaj u Kini.
No rigorozno inzistiranje na samo jednom modelu polučit će negativan rezultat te sistemom multiplikatora za sobom povući ostale negativne posljedice poput povećane potražnje, povećanja troškova proizvodnje i skupljeg izvoza. Stoga je važno, smatraju stručnjaci, cijene održati na stabilnoj razini.
Mnogi se stoga ne slažu s posljednjim odlukama FED-a o otpuštanju radnika jer bi to, kako smatra Janet Yellen, predsjednica FED-ove podružnice u San Franciscu, samo napravilo probleme unutar političkih odluka. Stopa inflacije još nije toliko visoka i otpuštanje milijuna radnika na razdoblje od dvije godine ako bi se spustila samo za pola posto nema nikakva smisla.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik