Jedan od Vladinih prioriteta, kada je riječ o poticanju zapošljavanja najteže zapošljivih i nekonkurentnih skupina, je uključivanje u svijet rada svih onih osoba koje su zbog utvrđenog invaliditeta u nemogućnosti ravnopravno se natjecati na tržištu rada.
Država će, tako, za poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom samo u ovoj godini izdvojiti 36,5 milijuna kuna. Riječ je o sredstvima kojima će država sufinancirati troškove prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada za zapošljavanje osoba s invaliditetom na neodređeno vrijeme do najviše deset najnižih mjesečnih osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja.
Druga vrsta poticaja odnosi se na sufinanciranje kamata u punom iznosu, najviše do kamatne stope od 7% godišnje i to ako poslodavac podigne namjenski kredit za kupnju strojeva, opreme alata ili pribora, pod uvjetom da s istim radi osoba s invaliditetom.
Osim toga, Vlada poslodavcima koji odluče zaposliti invalida nudi nadoknadu postotka plaće zbog smanjenog radnog učinka osobe s invaliditetom. Također, nudi se mogućnost sufinanciranja dijela troška za osobnog asistenta ili radnog terapeuta osobe s invaliditetom, a najviše do 50% bruto plaće osobe s invaliditetom kojoj je pomoć potrebna. I na kraju, Vlada nudi tromjesečni povrat doprinosa obračunatih i uplaćenih na plaće zaposlenih osoba s invaliditetom.
Kad je riječ o poticanju samozapošljavanja invalida, odnosno o poticajima za invalide i to za razvitak poduzetništva, stvari stoje drukčije. Prema podacima Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva prošle su godine samo 4 invalida zatražila odobravanje spomenutih poticaja.
Ministarstvo je, pak, odobrilo 3 zahtjeva i to u iznosu od 40.200 kuna. Riječ je o nepovratnim sredstvima namijenjenim kupnji informatičke opreme i poslovnog softvera. Inače, poticaji za poduzetništvo invalida Ministarstvo gospodarstva odobrava u sklopu poticaja za ciljne skupine, u koju osim njih spadaju žene i branitelji.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik