Kasniji odlazak zaposlenika u mirovinu i dulje radno vrijeme mogli bi se, čak i više nego useljavanje strane radne snage, pokazati ključnima za izbjegavanje usporavanja gospodarskog rasta u eurozoni, navodi u najnovijem izvješću Europske središnje banke (European Central Bank – ECB).
Naime, prema sadašnjim trendovima, broj stanovnika u 12 zemalja eurozone će se do 2020. značajno smanjiti, a procjenjuje se da će do 2050. svaka treća osoba u tim zemljama biti starija od 64 godine.
Prema procjenama UN-a, u pojedinim europskim zemljama, kao što su Njemačka, Grčka i Italija, takvo značajno smanjenje broja stanovništva odvijat će se brže (u slijedećih 5 do 10 godina), dok će se u ostalim zemljama, kao što su Belgija, Francuska, Nizozemska i Austrija, to događati nešto sporije (u slijedećih 20 godina), a u nekim zemljama, kao što su Irska i Luksemburg, do smanjenje populacije uopće neće doći.
Ako se takve prognoze i ne ostvare u cijelosti, gospodarski rast eurozone mogao bi se, kao rezultat općeg starenja stanovništva, između 2020 i 2050. smanjivati za jedan posto godišnje, ističe se u izvješću ECB-a.
Među ključnim prijedlozima za izbjegavanje negativnih ekonomskih posljedica takvih trendova, stručnjaci ECB-a ističu i da bi se vlade trebale usredotočiti na povećanje sudjelovanja žena u radnoj snazi te tako zatvoriti očiti generacijski jaz koji se pojavio unutar ukupne radne snage.
"Štoviše, brojne zemlje eurozone imaju velikog potencijala da povećaju količinu rada produžujući radno vrijeme i dobnu granicu za odlazak u mirovinu", pišu autori izvješća.
Uvoz radne snage, kao još jedna mjera kojom se članice EU mogu pokušati suzbiti starenje stanovništva, mogao bi biti manje učinkovit od produljenja radnog vremena i kasnijeg odlaska zaposlenika u mirovinu, zbog prevelikog broja imigranata koji bi bio potreban da se to ostvari, stoji u izvješću. U ECB-u smatraju da uvoz strane radne snage može biti komplementarna metoda ostalima, s obzirom na prirodna ograničenja broja imigranata i politička ograničenja.
(T.B.)
Izvor:
EUobserver