Svjetska istraživanja pokazuju kako 40% zaposlenika smatra da im je posao stresan, te se kao posljedica javljaju sve češća bolovanja, a samim time i manja produktivnost tvrtki.
Da bi svojim radnicima olakšale boravak na radnom mjestu, i velike domaće tvrtke poput Ericsson Nikola Tesle, Volexa, HEP-a, HBOR-a te Zagrebačke banke organiziraju antistresne radionice, te sve češće traže pomoć psihologa.
Svake godine naši radnici ispunjavaju korporacijski anonimni upitnik o prisutnosti stresa. Na temelju dobivenih rezultata svaka organizacijska jedinica planira korektivne aktivnosti, koje treba pratiti i do određenog roka riješiti, rekla je Gorana Lipnjak, menadžerica za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu u Ericsson Nikoli Tesli.
Radionice se organiziraju po potrebi, ali najčešće četiri puta godišnje. Također, da bi olakšali rad svojim zaposlenicima, u Ericssonu organiziraju in house fitness - vježbe rekreacije unutar kompanije, za djecu zaposlenika organiziraju smještaj u susjednom vrtiću, postoji mogućnost povremenog dovođenja djece na radno mjesto, organiziraju predavanja za sve zaposlenike o očuvanju zdravlja te svi zaposlenici imaju dodatan ugovor s liječnicima medicine rada. Slična situacija je i u Hrvatskom telekomu.
Budući da je jedan od najvećih izvora stresa način kako komuniciramo unutar organizacije, naši zaposlenici, pogotovo oni koji su u izravnom kontaktu s korisnicima, prošli su brojne radionice komunikacijskih vještina i upravljanja konfliktima, rekli su iz korporacijskog sektora za komunikacije Hrvatskog telekoma.
Majda Rijavec s Učiteljske akademije, koja se već desetak godina bavi edukacijom iz psihologije menadžmenta, kaže da najčešće surađuje s klijentima iz srednjeg menadžmenta.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik