Primjerena skrb o djeci, mahom bebama, dok su na poslu najveći je problem s kojim se bori većina majki.No, problem popratnih servisa za zaposlene roditelje s malom djecom prepoznat je i u najnovijem Vladinom prijedlogu nacionalne populacijske politike.
Naime, izmjenama radno-socijalnog zakonodavstva otvorena je široka zakonska mogućnost fleksibilnijeg oblika rada i radnog vremena.
To konkretno znači da poslodavci (i privatni i državni) imaju mogućnost zaposliti roditelje s malom djecom na "rad na daljinu", dakle kod kuće, dakako uz primjenu informacijske tehnologije.
Osim što to poslodavcu pojeftinjuje radnika, majkama s malom djecom ili, primjerice, invalidima, istodobno omogućuju ostanak kod kuće i radni odnos. Na taj način roditeljima se omogućuje bolja usklađenost obiteljskog i poslovnog života. Na žalost, ta se zakonska mogućnost u praksi još malo ( nimalo) koristi.
U Vladinu prijedlogu nacionalne populacijske politike najavljeno je poticanje takva fleksibilnijeg oblika zapošljavanja, i to kroz promociju netradicionalnih oblika rada te edukacije i savjetovanja.
Ujedno se najavljuje jača društvena potpora obitelji, odnosno zaposlenim roditeljima, i to na način da se stvore uvjeti za smještaj djece u dječje vrtiće i uključivanje u programe predškolskog odgoja, osiguravanje produljenog boravka ili dvosmjenskog rada dječjih vrtića.
Dok se to ne dogodi, roditeljima bez baka servisa ostaje samo mogućnost angažiranja priučenih dadilja ili agencijskih baby sitterica.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik