Prema izboru časopisa Fortune tri najmoćnije poslovne žene rade u Francuskoj. Na čelu ljestvice nalazi se Patricia Russo, predsjednica Uprave Alcatel Lucenta.
Russo je kormilo kompanije za proizvodnju telekomunikacijaske opreme s godišnjom dobiti od 25 milijardi dolara, preuzela nakon spajanja Alcatela s Lucentom, jednom od globalno najjačih tehnologijskih tvrtki.
Pedesetčetverogodišnja Amerikanka na čelu je kompanije od 2002., a uspjela je održati poljuljani Lucent na nogama u vrijeme najtežih izazova telekom industrije. Pred njom je sad težak zadatak spajanja dvije različite kompanijske kulture u jednu te ostvarivanje uštede od 1,7 milijarde dolara godišnje. Russo je ove godine po prvi put uvrštena na Fortune-ovu listu i odmah se našla na prvom mjestu.
Druga najmoćnija žena u poslovnom svijetu je Anne Lauvergeon, predsjednica odbora francuske Areve i prošlogodišnja najmoćnija žena. U medijima od milja zvana "prva dama nuklearne energije", put ka usponu započela je kao državna činovnica, a već dugi niz godina bavi se nezahvalnim zadatkom – pretvaranjem nuklearne energije u siguran i za okoliš prihvatljivi izvor električne energije.
Areva, vrijedna 14 milijardi dolara, izgradila je četvrtinu svjetskih nuklearnih elektrana, a trenutno radi na izgradnji reaktora u Finskoj koji će biti najveći na svijetu. Lauvergeon je sklopila poslove u Kini i Japanu, a nada se i potpisivanju ugovora sa SAD-om gdje bi njezina kompanija izgradila prvi komercijalni reaktor nakon gotovo tri desetljeća. Dobit kompanije u posljednjih godinu dana uvećana je dvostruko, što je 47-godišnjoj Anne produžilo ugovor na još pet godina.
Francuskinja Anne-Marie Idrac, također je prvi put uvrštena na Fortuneovu listu, i to na treće mjesto. Bivša državna tajnica u ministarstvu prometa te direktorica pariškog javnog prijevoza ljetos je postala predsjednica francuskih željeznica.
Jedna od najvećih francuskih kompanija u državnom vlasništvu, željeznice su prošle godine ostvarile profit od 26 milijardi dolara, no Idrac mora riješiti nagomilane dugove u teretnom prometu te balansirati zahtjevima sindikata. Francuskinja ujedno treba pronaći način da se složi sa predsjednikom Jacuquesom Chiracom koji do 2020. planira iz prometa potpuno izbaciti fosilna goriva.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik