Prvoga rujna iduće godine stupa na snagu nova direktiva EU-a, vezana uz prepoznavanje kvalifikacija.
Budući da direktiva ne prepoznaje stupanj srednje stručne spreme medicinskih sestara, njenim stupanjem na snagu oko 20.000 medicinskih sestara u Hrvatskoj sa završenom srednjom školom na papiru neće imati primjerenu naobrazbu.
U Hrvatskoj je omjer sestara sa srednjoškolskim i visokim obrazovanjem 90:10, dok je u Europi taj omjer 50:50. Iako i Europa ima problema s kvalifikacijskom strukturom svojih sestara, Hrvatska je u svojoj strukturi pri dnu ljestvice.
Predsjednica Hrvatske komore medicinskih sestara (HKMS), ujedno članica tima za pregovore u vezi ulaska u EU Dragica Šimunec ističe da smo jedina zemlja u Srednjoj Europi koja ima toliki postotak medicinskih sestara sa srednjom spremom. Po tom pitanju, Hrvatska je iza Albanije, Grčke, Bugarske, Rumunjske...
Šimunec kaže da stručnost rada naših medicinskih sestara nije pod upitom i da one često rade posao za koji nisu kvalificirane.
Zbog činjenice da na svojim leđima nose 24-satnu skrb o pacijentima, država im mora omogućiti doškolovanje. Ako 20.000 sestara u Hrvatskoj ne završe dodatno obrazovanje, neće biti konkurentne na tržištu i neće nigdje moći raditi, upozorava Šimunec.
Predsjednik Zajednice veleučilišta i visokih škola Hrvatske i dekan Visoke medicinske škole Mladen Havelka upozorava da otvaranje redovitog stručnog studija u regionalnim centrima neće biti moguće ako nemaju kliničke bolnice.
Nastavni kadar i mogućnost obavljanja prakse za trogodišnji studij postoje, tvrdi Havelka, samo u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu.
Stoga je prijedlog da se osnuje dvogodišnji studij uz rad.
(A.T.) Izvor: Vjesnik