Iako Hrvatska još nije donijela strategiju razvoja industrije, otvoreni su pregovori za 20. poglavlje koje se odnosi na poduzetništvo te industrijsku politiku. Pregovarači se nadaju da će strateški dokument za industrijsku politiku, koji intenzivno priprema Ministarstvo gospodarstvo, biti donesen do konca godine.
Hrvatsku, prema ocjenama pregovarača, ne očekuju "teška" pitanja jer smatraju da su hrvatski propisi, mjere te politike za razvoj poduzetništva, u velikoj mjeri usklađene s europskim načelima pa se nadaju brzom zatvaranju ovog poglavlja.
Hrvatska, za razliku od članica koje su pristupile 2004., mora odgovoriti na veći izazov, obzirom da je industrijska politika u EU znatno napredovala od 1990., kada je usvojen prvi strateški dokument za razvoj industrije.
Industrija je tako u Uniji podijeljena na 27 sektora te je screeningom uspoređena konkurentnost pojedinog područja i njegov potencijal, u odnosu na SAD i Daleki istok, a sagledavanjem sveukupne situacije određene su poticajne mjere za svako područje.
Iako poticaji malim i srednjim poduzetnicima u Hrvatskoj neće biti upitni niti ubuduće, pregovarače zabrinjava rasprava o zaštiti malih poduzetnika u pogledu naplate potraživanja.
Naime, EU traži da se u hrvatsko zakonodavstvo unese šest godina stara Direktiva Europskog parlamenta i vijeća o borbi protiv kašnjenja u plaćanju, koja nalaže da na svako prekoračenje zakonskih i ugovorenih rokova u plaćanju, dužnik mora platiti kamatu, ali i naknadu za slučaj da je time prouzročena šteta veća od iznosa koji pokriva kamata.
Unija će također inzistirati da se Zakonu o obveznim odnosima te u Ovršnom zakonu precizira rok od 90 dana za rješavanje sporova vezanih za kašnjenje u plaćanju. Direktivom je omogućeno da male poduzetnike u takvim sporovima, radi uštede vremena i novca, zastupaju pravnici Hrvatske gospodarske ili Obrtničke komore, HUP.a te sličnih udruga, što znači gubitak klijenata za domaće odvjetnike.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik