Rezultati GfK – ovog istraživanja o povjerenju građana u pojedine profesije i institucije, pokazalo je kako ni Hrvatska nije iznimka. Naime, povjerenje u političare, i u ostalih je 19 zemalja Europe i SAD-a na najnižoj razini.
Osim u Hrvatskoj građani su posebno nesretni s političarima u Grčkoj i Italiji. Suprotno tome, u Danskoj i Švicarskoj u političare se ima mnogo više povjerenja, dok kod Amerikanaca četvrtina građana još uvijek u cijelosti vjeruje svojim političarima.
Po povjerenju vode liječnici, a najviše im se vjeruje u Švedskoj i Finskoj (preko 90% građana) te najmanje u Grčkoj - 66 posto.
Vojsci se najviše vjeruje u Turskoj (91%), dok je u Rusiji to najmanje - ispod 50 posto.
Šefovi kompanija i novinari podjednako ne uživaju povjerenje. Dok je u Danskoj stupanj povjerenja prema managerima najviši (56%), na suprotnoj su strani Njemačka, Grčka, Poljska i Italija (manje od 30%).
Mnogi Europljani i Amerikanci ne vjeruju novinarima (oko dvije trećine) a povjerenje je posebno slabo kod Talijana i Britanaca.
Rezultati istraživanja u Hrvatskoj uspoređeni su sa prosjekom rezultata drugih 19 zemalja. Stoga podaci pokazuju kako u 19 zemalja Europe i SAD-a, povjerenja u liječnike ima 3,1% građana, a u Hrvatskoj 3,2 posto. Povjerenja u političare ima podjednak broj građana, dok se novinarima u Hrvatskoj vjeruje ipak nešto više (2,7%) nego u ostalim zemljama (2,2%).
Jednaki postotak građana ima povjerenja u vojsku i policiju, za razliku od crkve u koju povjerenja ima 3% hrvatskih te 2,7% građana u ostalih 19 gradova.
Zanimljivo je kako hrvatski građani imaju više povjerenja u većinu profesija, osim u učitelje i profesore, kojima vjeruje 3,1% građana zemalja Europe i SAD-a te 2,8% građana Hrvatske.
(V.K.)