Rezultati studije koju su proveli Nacionalno vijeće za konkurentnost i Roland Berger Strategy Consultants, pokazali su kako je Hrvatska jedina zemlja jugoistočne Europe u kojoj menadžeri za poslovni uspjeh na prvo mjesto stavljaju potrebu reforme javnog sektora, te obrazovnog i pravnog sustava.
Studija "Izazovi budućnosti – Hrvatska 2016.", izrađena je na temelju anketa i razgovora s vodećim hrvatskim menadžerima koji su predložili mjere nužne za osnaživanje domaćeg gospodarstva u narednih 10 godina. Osim hrvatskih menadžera studija donosi i komparativni pregled mjera koje za razvoj gospodarstava u Poljskoj, Češkoj, Austriji, Mađarskoj i Rumunjskoj predlažu njihovi top menadžeri.
Vodeći hrvatski menadžeri smatraju da će na svjetsku ekonomiju u budućnosti najviše utjecati iskoristivost energije i globalizacija. Ekspanziju vide kao glavni prioritet svojih budućih strategija, a fokus internacionalizacije svojih poslovanja usmjeravaju prema istočnoj, središnjoj, pa čak i zapadnoj Europi, ali još uvijek ne prema tržištu Azije.
Direktor zagrebačkog ureda Roland Bergera dr. Vladimir Preveden, istaknuo je kako su hrvatski menadžeri optimističniji od zemalja srednje i istočne Europe kada je u pitanju Europska unija, a u usporedi s drugim zemljama smatraju se ovisnijima i strogo fokusiranim na EU.
Razvoj Europske unije vide potpuno drugačije od ostalih anketiranih zemalja. Hrvatska smatra da EU treba primati nove članice, a sve ostale zemlje smatraju da se EU ne treba dalje proširivati, dok se ne riješe unutarnji konflikti, napomenuo je dr. Preveden. Uz njega, na predstavljanju su sudjelovali dr. Mladen Vedriš i Goran Radman, članovi Nacionalnog vijeća za konkurentnost.
Preveden smatra da je još uvijek ostalo dovoljno vremena kako bi se zauzela vodeća pozicija u regiji, no za to je potrebno specijalizirati se u određenoj branši i na taj način postati konkurentan međunarodni igrač i lider na tržištu jugoistočne Europe.
Ključ uspjeha leži u ulaganju u moderniji menadžment, ljudske resurse, razvoj visokih tehnologija, reformu obrazovnog sustava, poticanje malog i srednjeg poduzetništva te u odlučnom provođenju implementacije, zaključio je Preveden.
(V.K.)