Od ukupno 22.000 zaposlenih u Međimurskoj županiji, njih 5.150, odnosno 23,41%, radi u tekstilnoj i obućarskoj industriji. Najviše ih je zaposleno u tvornicama koje su nastale podjelom nekadašnjeg MTČ-a te u dvjema tvornicama obuće, a prosječna plaća iznosi manje od 50% prosječne plaće u državi.
Prosječna neto plaća u tekstilnoj industriji lani je bila oko 2.430 kuna, a u obućarskoj 1.963.
Prema Željku Pavlicu, saborskom zastupniku regionalne stranke MDS i autoru Interpelacije o odgovornosti Vlade RH za stanje u tim industrijama, propast ovih grana industrije imala bi katastrofalne socijalne posljedice.
Ako ne pronađemo rješenje za ovaj problem nastat će situacija u kojoj će različite financijske obveze prerasti mogućnosti ovih tvrtki te ugroziti njihovo poslovanje, ističe Pavlic.
Za potrebe industrije u cijeloj Hrvatskoj dodijeljeno je 20 milijuna kuna, a Pavlic smatra kako je to nedovoljno te da se više pažnje posvećuje industrijama koje zapošljavaju manje ljudi.
Interpelacijom se predlaže saniranje hrvatske tekstilne i obućarske industrije iz državnog proračuna prema rješenjima kakva su se primijenila u tzv. Belgijskom tekstilnom planu, kojim je belgijska vlada u sanaciju tekstilne industrije uložila dvije milijarde eura.
Uz to, autori Interpelacije zahtijevaju da se u pregovorima s Europskom unijom traži prijelazno razdoblje za provedbu mjera za saniranje ovih industrija. Također traže povratak zakonske odredbe po kojoj Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje snosi troškove bolovanja koja traju iznad trideset dana te da se proizvodi ne prodaju bez deklaracije.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik