Na nedavnom godišnjem sastanku s predstavnicima Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Ana Knežević je rekla kako su prijedlozi tih dviju institucija u vezi radničkog dioničarstva neprihvatljivi.
"Ne želimo da se pravo radnika na otkup dionica ograniči na samo 25% i na razdoblje od pet godina", kazala je Knežević te dodala kako je predsjednik Svjetske banke Paul Wolfowitz pozvao hrvatske sindikate da banci upute svoje prijedloge.
On je također dodao kako ograničavanje radničkog dioničarstva na samo 25% vlasništva u rukama radnika, nije generalna politika banke te da se zakonodavstvo može prilagođavati stanju u svakoj pojedinoj zemlji.
Inače, iduće godine će se na sastanku raspravljati o modelima mirovinske reforme, a Knežević će tada upozoriti na potrebu da se hrvatska mirovinska reforma ponovno reformira. Razloge za taj zahtjev su ponajviše novi umirovljenici čije su mirovine po 400 do 500 kuna niže od ostalih.
Sindikati su se na sastanku požalili i na pritisak MMF-a i Svjetske banke u vezi reforme tržišta rada, a u Hrvatskoj je, smatraju sindikati, s posljednjim izmjenama Zakona o radu olakšano otpuštanje radnika, što je u skladu s preporukama međunarodnih financijskih institucija.
Knežević smatra da takva fleksibilizacija nije dala rezultate jer je stopa nezaposlenosti ostala ista, a na 84% je porastao broj ugovora na određeno vrijeme za novozaposlene radnike.
Na nedavnom petom Kongresu Saveza samostalnih sindikata Knežević je istaknula da će iduće godine SSSH tražiti povećanje neoporezivog dijela plaće na 2.000 kuna, kao i izmjene u plaćanju doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje.
Na Kongresu su najavljeni i prioritetni projekti sindikata za iduću godinu, kojima se želi redefinirati socijalno partnerstvo, dogovoriti donošenje općeg kolektivnog ugovora i zakona o minimalnim plaćama te uvesti kontrola mendžerskih plaća.
Knežević se na Kongresu također osvrnula na visoke menadžerske plaće, za koje smatra da bi trebale biti u odnosu s prosječnom plaćom u tvrtki. "Na taj će način i menadžeri težiti što većoj plaći radnika", zaključila je Knežević.
(T.N.)
Izvor:
Novi list