Iako je najnoviji rast hrvatskog gospodarstva pratio i zamjetni rast stope registrirane zaposlenosti, s 51,6% u 2001. na 54,8% u 2005. godini, kao i trend pada stope registrirane nezaposlenosti, s 15,8 na 12,7%, pozitivna kretanja nisu se odrazila na udio dugotrajno nezaposlenih osoba u njihovom ukupnom broju.
Naime, prema podacima za 2005., čak 63% osoba od ukupnog broja nezaposlenih posao je tražilo dulje od godine, što se prema mjerilima Međunarodne organizacije rada smatra dugotrajnom nezaposlenošću, upozorava se u rezultatima istraživanja "Lica socijalne isključenosti", koje je ured Programa za razvoj UN-a tijekom 2006. proveo na više od 8.500 ispitanika u Hrvatskoj.
Dugotrajno je nezaposleno oko 3% hrvatskih građana, pri čemu raste udio onih koji su bez posla dulje od dvije godine. Dugotrajnoj nezaposlenosti češće su izložene osobe koje su završile samo osnovnu školu i žene.
Izoliranost od svijeta rada povećava rizik od siromaštva, pokazalo je istraživanje. O tome svjedoči podatak o čak 43% dugotrajno nezaposlenih koji su izjavili da imaju problema s plaćanjem režija.
Istu izjavu dalo je 35% kratkoročno nezaposlenih, u odnosu na "samo" 16% zaposlenih. Problem se odnosi i na osobe koje naknadu za nezaposlene prima relativno mali broj osoba.
Tijekom 2005. koristilo ju je samo 23,6% osobaa registriranih pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, pri čemu je u većini slučajeva bila riječ o onima koji su kratkotrajno izvan svijeta rada.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik