Povjerenik EU za zapošljavanje i socijalnu politiku, Vladimir Šipdla, povodom prekjučerašnjeg potpisivanja Memoradnuma o socijalnoj uključenosti (JIM) između Hrvatske i EU, istaknuo je kako se hrvatska socijalna politika posve uklapa u europski okvir.
Problemi koji muče Hrvatsku uobičajeni su i u drugim europskim zemljama - primjerice duga nezaposlenost, neučinkovitost mjera koje se poduzimaju na tržištu rada.
Povjerenik EU pohvalio je hrvatsku implementaciju antidiskriminacijskih mjera, ocijenivši da je ona bolja nego u nekim članicama EU.
Kao primjer kompatibilnosti hrvatske socijalne politike s europskom, Špidla je naveo ukupna izdvajanja za socijalnu zaštitu. Kod nas ona iznose oko 27% BDP-a, što se uklapa u europski raspon koji seže od 19% do 33% BDP-a.
Nešto lošije stojimo kada je riječ o izdvajanjima za mirovine, koja iznose 13% BDP-a, dok su u Češkoj primjerice 9,5%, što znači, napomenuo je Špidla, da je hrvatski sustav manje učinkovit.
Iako su potpisivanje Memoranduma i pridruživanje Uniji dva paralelna, međusobno nepovezana procesa te unatoč tome što JIM ne otvara izravno pristup fondovima EU, Špidla je istaknuo kako će njegovom implementacijom hrvatski sustav postati učinkovitiji te će se tako osposobiti za bolje korištenje pretpristupne pomoći Europske unije.
Primjerice, u sklopu pretpristupnog fonda IPA postoje komponente koje se mogu koristiti za realizaciju mjera iz Memoranduma o socijalnoj uključenosti, dodao je.
Prema Memorandumu o socijalnoj uključenosti prihvaćeni su određeni zaključci i prioriteti među kojima se ističe povećanje razine zapošljavanja, rješavanje dugotrajne nezaposlenosti, reforma obrazovnog sustava s naglaskom na cjeloživotno obrazovanje, proširenje mreže i strategija decentralizacije socijalnih usluga te socijalno stanovanje.
(T.B.)
Izvor:
Poslovni dnevnik