Inspektorima rada trebalo bi čak 20 godina da obiđu sve tvrtke u Hrvatskoj, procjena je na temelju izvješća Državnog inspektorata za 2006. godinu, u kojem su naznačili da tijekom godine mogu provesti kontrolu maksimalno 5% poduzeća.
Unatoč tome što se u Hrvatskoj bilježi sve veći broj i sve učestalije kršenje prava zaposlenih, o zaštiti prava radnika pred poslodavcima koji se oglušuju o zakon i ugovore skrbi samo 80 inspektora koji su ionako bez prevelikih ovlasti.
Prema riječima SDP-ovca zaduženog za pitanja rada i odnose sa sindikatima Damira Gašparovića ove je godine raspisan natječaj za nove inspektore i u proračunu je dodijeljeno nešto više novca za rad Državnog inspektorata, međutim nisu se maknuli od broja 80.
Smatra da broj inspektora treba povećati na 200 što bi bilo u okvirima standarda Europske unije. Osim toga, dodaje, inspektori su relativno slabo plaćeni, a kako su većina od njih pravnici, Inspektorat im je samo prolazna faza dok ne nađu bolje plaćeni posao.
Gašparovoć upozorava kako inspektori nemaju ni kontinuiranu edukaciju i osposobljavanje, a i ovlasti su im nikakve.
U jednim dnevnim novinama glavni državni inspektor Kruno Kovačević, naveo je kako je inspekcija rada lani obavila 10.701 nadzor u poduzećima koja zapošljavaju više od 307.000 radnika, pri čemu je otkriveno da više od 4000 ljudi radi nezakonito, a za više od 5000 radnika da rade prekovremeno.Za te propuste su sankcionirani poduzetnici pri čemu je 259 tvrtki zatvoreno na mjesec dana.
Naime, u godišnjoj kontroli poduzeća inspektori rada, prema podacima Državnog inspektorata, otkriju između 15 i 20 tisuća prekršaja (no do 2000. godine otkrivano je prosječno samo oko 5.000 prekršaja).
No od tog broja tek trećina ili četvrtina završi na prekršajnima sudovima, a tamo pak četvrtinu ili čak trećinu, a prošle godine i polovinu slučajeva pojede zastara.
(A.T.)
Izvor: