Hrvatska bi uskoro, po uzoru na Kanadu, SAD, Japan i Irsku, trebala dobiti nacionalnu zakladu za stipendiranje učenika i studenata.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u završnoj je fazi izrade prijedloga zakona o zakladi, a za koju je država u ovoj godini već osigurala 1,5 milijuna kuna.
Zaklada bi trebala biti primjer javno privatnog partnerstva u stipendiranju. Naime, kako objašnjavaju u Ministarstvu, ovaj model omogućio bi da se u okviru stipendiranja učenika i studenata ostvari suradnja javnog i privatnog sektora, odnosno države i privatnih poduzeća.
Najveću korist od toga imali bi studenti i učenici, jer bi se iznos stipendija znatno povisio. Država i privatni sektor ostvarili bi pak putem zaklade svoje interese - država bi prilikom dodjele stipendija vodila računa o potrebama tržišta rada, dok bi velike tvrtke stipendirale kadrove koji im trebaju, odnosno koje zapošljavale po završetku školovanja.
Na taj bi se način, kažu u Ministarstvu, trebala ostvariti i posredna svrha - zapošljavanje po završetku školovanja.
Osnovni kriterij za dodjelu stipendija bio bi izvrsnost, dok bi se kao sporedni kriterij primjenjivao socijalni status.
Kao osnovna imovina zaklade određen je iznos od 1,5 milijuna, no iznos stipendija ovisit će i o odazivu privatnoga sektora. Ministarstvo je, čini se, vrlo zadovoljno odazivom tvrtki. Tvrde da već sada postoji velik interes privatnih tvrtki za ulaganje u zakladu, a kao potencijalni investitori u stipendije spominju se Pliva, Agrokor, T-com, Podravka.
Ministar znanosti Dragan Primorac smatra pak kako je jedan od dodatnih poticaja tvrtkama izmjena poreznih propisa, kojim se izdvajanja za stipendije do iznosa od 4000 kuna mjesečno više ne oporezuju.
Prve stipendije zaklada bi trebala dodijeliti za iduću akademsku godinu.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik