Odrasloj osobi s minimalnim troškovima za preživljavanje u Hrvatskoj svaki je mjesec potrebno najmanje 2.700 kuna.
Izračunali su to u Savezu samostalnih sindikata Hrvatske te su na toj "jednočlanoj" sindikalnoj košarici, koja dopušta svega 598 kuna troška na hranu mjesečno ili 20 kuna dnevno, bazirali svoj zahtjev za minimalnu plaću od 2.400 kuna.
"Ako ne donesemo Zakon o minimalcu, samo odgađamo trošak zbrinjavanja stvarne bijede onih koji se ne mogu prehraniti od svog rada", upozorava glavni ekonomist Saveza Mario Švigir.
Da dio radnika doista ne može preživjeti sa svojom plaćom dokazuje i poslovotkinja iz jedne trgovačke tvrtke koja je u veljači primila plaću od svega 1.512 kuna. Druga trgovkinja u jednoj trgovini kaže kako bez obzira na prekovremene, inventure i rad blagdanima teško prelazi plaću od 1.700 kuna mjesečno.
Reagirajući na dogovor sindikata i Vlade prema kojem bi Zakon o minimalnoj plaći trebao biti završen do ljeta, iz Hrvatske udruge poslodavaca poručili su danas da pri utvrđivanju instituta minimalca treba voditi računa o konkurentnosti hrvatskog gospodarstva i praksi zemalja Europske Unije.
Švigir procjenjuje da se uvođenjem minimalca od 2.400 kuna ne bi dogodio udar na poslodavce ako se za isti iznos podigne i neoporezivi dio plaće.
"Ne bi se dogodio ni udar na proračun jer već sada porezni obveznik s dvoje djece ne plaća porez na dohodak od 2400 kuna neto. A budući da bi većina radnika to povećanje plaće ionako iskoristila za daljnju potrošnju, državi će dio novca vratiti kroz porez", zaključuje Švigir.
(A.T.)
Izvor:
Jutarnji list