Banke uskoro više neće moći sjedati na cijelu plaću dužnika, čak i ako on to sam potpiše. Naime, ministrica pravosuđa Ana Lovrin formira radnu grupu za promjenu Ovršnog zakona.
Dvije su posljedice te odredbe: građani više neće ostati bez cijele plaće ni u kojem slučaju, ali više neće moći niti dizati goleme kredite za koje bi im rata iznosila više od trećine plaće.
Naime, prema riječima pomoćnika ministrice Borisa Koketija, zaduženje ponovno ne bi smjelo biti veće od jedne trećine plaće. To znači da netko tko, primjerice, ima plaću od 6.000 kuna ukupno ne bi mogao biti zadužen više od 2.000 kuna. Osim toga, to znači i da, kad dužnik ne može otplaćivati redovito kredit, banka više ne može sjesti na cijelu njegovu plaću, čak i ako on to sam potpiše i ovjeri kod javnog bilježnika.
Kako znamo, banke u ovom trenutku odobravaju i kredite sa znatno većim ratama, tako da dužniku ostane dio plaće koji je, prema procjeni banke, dovoljan za osnovno uzdržavanje.
Za život jedne osobe treba nešto manje od 3000 kuna, procjenjuju obično banke. Pa tako netko tko ima 10.000 kuna plaću, a nema djece, može dobiti kredit s ratom od čak nešto više od 7.000 kuna.
Ova mjera Vlade mogla bi zaustaviti veliki rast kredita i veliku zaduženost hrvatskih građana. Koketi kaže da će se banke vjerojatno snaći i u tom slučaju, kao i građani, koji će za velike kredite uzeti sudužnike ili jamce.
Do ograničavanja dolazi na inicijativu više sindikata, među njima i Nezavisnih hrvatskih sindikata, čiji predsjednik Krešimir Sever kaže kako su o tome razgovarali s ministricom Lovrin, s premijerom Sanaderom, o tome je bilo riječi i na Gospodarsko-socijalnom vijeću i na kraju je ta ofenziva urodila plodom.
Zaduženost građana dosegnula je čak 96 milijardi kuna. Svaki je zaposleni dužan 67.000 kuna ili 14 prosječnih plaća.
(A.T.)
Izvor:
Večernji list