Da je Hrvatska na dobrom putu prema značajnijem snižavanju registrirane stope nezaposlenosti, potvrđuju i podatci Direkcije za ekonomska istaživanja Raiffeisen bank Austrije iz Zagreba, a njezin direktor Hrvoje Dolenec kaže kako bi stopa nezaposlenosti na kraju ove godine mogla iznositi oko 16 posto.
"Velike investicije i ambicioznije stope gospodarskog rasta, koje preporučuje i Svjetska banka na razinu između 6 i 7%, povoljno bi se odrazile na brzinu smanjenja nezaposlenosti", kaže Dolenec.
Tako u analitičkom odijelu RBA ističu da je prosječnu stopa registrirane nezaposlenosti za 2006. iznosila 17%, a kažu da to predstavlja osjetnije smanjenje razine nezaposlenosti u odnosu na prethodne godine te određeno povećanje broja radnih mjesta.
Iako analitičari RBA prognoziraju da bi stopa nezaposlenosti mogla nastaviti padati te u 2008. biti ispod 16%, upozoravaju na očekivani nastavak teškog zapošljavnja određenih segmanata radne snage. To se prvenstveno odnosi na nezaposlene osobe sa slabijim stupnjem obrazovanja i kvalifikacija.
Smanjenje nezaposlenosti predstavlja dobru vijest, komentira ravnatelj HUP-a Đuro Popijač, no povećane su potrebe privatnog sektora za novom radnom snagom koje se ne mogu zadovoljiti zbog neprilagođene obrazovne i kvalifikacijske strukture nezaposlenih.
Popijač ukazuje i na loš omjer onih koji sudjeluju na tržištu rada i onih koji su priključeni na socijalnu pomoć, a sposobni su za rad.
"Ako dođe do ozbiljnijeg gospodarskog rasta još će naglašeniji biti problem potreba za radnom snagom i nezapošljivosti onih koji i dosad teško pronalaze posao.
Većina ljudi koji su dugotrajno nezaposleni u pravilu ništa ne čine za vlastito osposobljavanje za tržište rada koje treba radnu snagu pa u odnosu na europske zemlje slabo ulažu u vlastito obrazovanje i konkurentnost iako bi trebali postati spremni prihvaćati onaj posao koji se nudi i tamo gdje ga je moguće dobiti.
Nastojat ćemo stoga postići dogovor sa socijalnim partnerima da se u novo radno zakonodavstvo ugrade rješenja koja će pojačati fleksibilnost radne snage, motivirati ljude da ulažu u vlastitu konkuretnost i veću sigurnost", objašnjava Popijač.
I Dolencu se čini da bi država trebala više ulagati u obrazovanje nezaposlenih te da je to važnije od uređenja minimalne plaće koja se odnosi samo na zaposlene.
Tako bi se poboljšavala kvalifikacijska struktura što bi trajno nezaposlenima omogućilo zapošljavanje, zaključuje Dolenec.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik