Unatoč značajnom napretku u borbi protiv diskriminacije na radnim mjestima, nesrazmjer u plaćama, prilikama za napredak, kao i učestali oblici diskriminacije i dalje su vidljivi.
U nedavno predstavljenom izvješću pod nazivom "Jednakost na poslu: Izazovi i rješenja", Međunarodna organizacija rada (ILO) upozorila je kako su unatoč naporima, gore spomenuti problemi i dalje vidljivi.
Autori izvješća zaključili su kako je diskriminacija na radnim mjestima u sve većem porastu, pa su tako primjetni i novi oblici uznemiravanja temeljeni na zdravlju, spolnom opredjeljenju, invalidnosti, kao i diskriminacija HIV pozitivnih osoba.
ILO ističe kako je među nezaposlenima i 44% mladih, u dobi od 16 do 24 godine, koji su itekako ugroženi, jer su u nepovoljnijem položaju pri traženju posla od starijih osoba. Međutim, starija se populacija od strane poslodavaca često doživljava kao mentalno i fizički manje sposobna, ali i skuplja zbog radnog iskustva i znanja.
Posvećujući posebnu pozornost dobnim razlikama u plaći i zaposlenosti, izvješće napominje kako je potrebno donijeti integrirane pravilnike koji će se baviti spolnom diskriminacijom, "koje je potrebno uskladiti sa obiteljskim potrebama i odgovornostima".
Po pitanju zastupljenosti žena na tržištu rada, vidljivo je kako u ovom trenutku EU (62%) zaostaje za Sjevernom Amerikom (71,1%), ali je ispred Istočne Azije i Pacifika (61,2%) te Srednjeg Istoka i Sjeverne Afrike (32%).
ILO navodi kako je za napredak žena na tržištu rada ključno uspostaviti pristup kvalitetnom zaposlenju i otvaranje većeg broja visokih pozicija. Naime, žene još uvijek čine značajnu manjinu na takvim pozicijama, pa ih je u cijelom svijetu tek 28,3% visokopozicioniranih, a njihove su plaće u prosjeku za 15% niže od plaća muških kolega.
U izvješću se navodi kako je u današnje vrijeme, borba protiv diskriminacije važnija nego li je bila prije četiri godine "s obzirom na porast nejednakosti i nesigurnosti", a sve veći porast razlika ublažava bilo kakav učinak stalne borbe protiv diskriminacije. "To može dovesti do političke nestabilnosti i društvenih prevrata, koji se mogu negativno odraziti na gospodarski rast", upozoravaju autori.
Kako je na tržištu rada prisutno 470 milijuna ljudi s invaliditetom, u izvješću se izražava zabrinutost za mogući porast diskriminacije upravo tih osoba. Navodi se kako su mogućnosti za zapošljavanje osoba s invaliditetom sve manje, dok se njihov broj učestalo povećava.
Tako primjerice u Europi, osobe u dobi od 16 do 24 godine, imaju 66% prilika za pronaći zaposlenje, dok se kod onih osoba sa invaliditetom te mogućnosti smanjuju na 47%, a kod osoba sa teškim invaliditetom na tek 25 posto.
ILO se također osvrnuo i na najnoviji oblik diskriminacije - genetske. Naime, s obzirom da znanstvenici vrše daljnja genetska testiranja, u svijetu su zabilježeni slučajevi gubitka zdravstvenog osiguranja zaposlenika ili čak otpuštanja pod objašnjenjem kako njihove genetska slika pokazuje da bi mogli oboljeti od teških bolesti.
Unatoč stalnim naporima pojedinih zemalja u borbi protiv diskriminacije, ILO napominje kako su još uvijek vidljive značajne razlike između pojedinih slojeva stanovništva i dobnih skupina.
Nadalje vladama širom svijeta predlaže se ozbiljno suočavanje s tim problemima i ulaganje dodatnih sredstava kako bi jednakost na poslu konačno mogla postati stvarnost.
(V.K.)
Izvor:
ILO