Podcjenjivanje, vikanje, vrijeđanje, ignoriranje mišljenja i stajališta, privilegiranje jednih na račun drugih, komentiranje privatnog života - jednom riječju mobbing, tako je svoja iskustva na radnom mjestu opisalo između 22% i 39% medicinskih sestara i tehničara obuhvaćenih dosad najvećim istraživanjem mobbinga u Hrvatskoj, čiji su rezultati objavljeni u Liječničkom vjesniku 3-4/2007.
Opisujući mobbing kao oblik nasilja na radnome mjestu, istraživačice prof. sociologije i pedagogije Franka Krajnović, dr. psihologije Nataša Šimić i prof. sociologije Sanada Franković istaknule su da je prije njih prvo veće istraživanje o mobbingu provedeno kao terenska anketa u Zagrebu na uzorku od 700 ispitanika, a anketa je pokazala da je od 15,4% do 53,4% ispitanika iskusilo neki oblik uznemiravanja na radnome mjestu.
Krajnović, Šimić i Franković svojim su istraživanjem obuhvatile 1.354 medicinske sestre i tehničara koji su zaposleni u različitim tipovima medicinskih ustanova s područja 21 županije.
Medicinske sestre i tehničari su se u 39,4% slučajeva žalili na podcjenjivanje, na vikanje 37,9%, vrijeđanje 31%, ignoriranje 28%, privilegiranje 27,2%, komentiranje privatnog života 23,1%, a negativan odnos prema njihovu radu 22 posto.
Neki ispitanici su doživjeli i seksualno uznemiravanje - oko 13% žalilo se na seksualno dobacivanje, 5,6% na namjerno dodirivanje po tijelu, te oko 1,2% na ucjenjivanje seksualnim uslugama.
Istraživačice su zaključile kako se na osnovu rezultata istraživanja ne može zaključiti da medicinske sestre i tehničari, kad je riječ o mobbingu na hrvatski način, predstavljaju osobito rizičnu skupinu iako je, kako su napomenule, istraživanje mobbinga u nas tek u začecima.
(Hina)