Svaki deseti zaposlenik u sustavu zdravstva zaposlen je na određeno vrijeme. Od 65.000 zaposlenih, bilo zdravstvenog ili drugog kadra, njih čak 10% ne može ostvariti sva prava iz radnog odnosa.
Iako Zakon o radu (ZOR) jasno specifira da se ugovor na određeno vrijeme mora zamijeniti onime na neodređeno vrijeme nakon isteka treće godine, država je prvi poslodavac koji se toga ne pridržava.
I Sindikat državnih službenika nedavno je upozoravao na slučaj stotinjak zemljišno-knjižnih referenata koji su dulje od tri godine bili zaposleni na određeno. Njihova sudbina završila je tako da su prebačeni u Finu, ali stalne radne odnose još nisu dobili.
Samo ove godine država će zaposliti još 636 djelatnika na određeno vrijeme, pokazao je Plan prijema u državnu službu, a ako je suditi prema tvrdnjama Sindikata državnih službenika, riječ je o fiktivnim poslovima koje će ionako obavljati već zaposleni djelatnici.
Nakon isteka ugovora od tri godine djelatnici nastavljaju raditi iste poslove, a kako bi država kao poslodavac "poštovala" ZOR, mijenja se samo naziv radnog mjesta.
Prema jednostavnoj računici, upozoravaju sindikati, najviše ugovora na određeno vrijeme potpisuje država. Riječ je o vrlo popularnom načinu izbjegavanja zakonske obveze koja nije strana nijednom poslodavcu, a očito je da i država rado pribjegava ovakvim rješenjima.
Zapošljavanje na neodređeno vrijeme donosi određene zakonske, financijske i druge obveze, a radnika s takvim ugovorom vrlo je teško otpustiti.
"Samo u sustavu zdravstva postoje ljudi koji dulje od 12 godina rade na istim poslovima, a zaposleni su na određeni period. Nakon isteka treće godine naziv njihova radnog mjesta se mijenja, ali ne i opis posla", objašnjava Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata i socijalne skrbi.
"Zapošljavanje na određeno vrijeme legalan je i legitiman oblik zapošljavanja, za koji pak moraju postojati objektivni razlozi poput rada na zamjeni ili na nekakvom projektu koji traje određeni period", objašnjava Vera Babić, državna tajnica za rad.
"Ako država kao poslodavac uistinu taj institut zlorabi, njezini zaposlenici moraju intervenirati i to prokazati. Na temelju kolektivnih ugovora sindikalne organizacije u državnoj službi imaju respektibilan standard, a sindikalni ili radnički predstavnici su ti koji moraju pokrenuti ispravljanje te nepravde", smatra Babić.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik