Strani radnici potakli su rast britanskog gospodarstva, a njihov priljev nije imao negativnih posljedica na zaposlenost ili visinu plaća, smatraju u sindikatu trgovine – TUC, jednom od najvećih sindikata u Velikoj Britaniji. Strani su radnici dali pozitivan gospodarski doprinos, a ukupni iznos koji su državi platili na ime poreza uvelike premašuje troškove javnih usluga kojima su se koristili.
No, iz TUC-a također upozoravaju kako su radnici "ranjivi" pred poslodavcima koji se ne poštuju njihova prava, a prioritet bi trebao biti osiguravanje da tvrtke isplaćuju minimalne plaće.
Velika Britanija bilježi veliki priljev strane radne snage od 2004. i primitka 10 novih zemalja iz istočne i srednje Europe u Europsku uniju. Naime, Britanija je jedna od prvih zemalja koja je svoje tržište rada odmah otvorila radnicima novih članica EU.
To je uzrokovalo lavinu kritika i bojazan da će ti radnici pristati raditi na loše plaćenim poslovima u građevinarstvu, poljoprivredi i uslugama u domaćinstvu, što će uzrokovati pad plaća i niskokvalificirane domaće radnike ostaviti bez posla.
Na to se pitanje u svojem najnovijem izvješću TUC i osvrće, zaključujući da se ti strahovi nisu ostvarili, djelomično i zbog snage britanskog gospodarstva posljednjih godina. "Imigrantski radnici značajno doprinose britanskom gospodarstvu. Njihov dolazak nije uzrokovao masovnu nezaposlenost i smanjenje plaća, kako su neki vjerovali", ustvrdio je generalni tajnik TUC-a, Brendan Barber.
No, TUC također upozorava da ti radnici koji se uglavnom ne služe engleskim jezikom i nisu upoznati sa svojim radnim pravima trebaju biti mnogo bolje zaštićeni od eksploatacije poslodavaca. "Ne činimo dovoljno da zaštitimo te ranjive radnike od iskorištavanja. Ako ih se tretira pošteno, poštuju njihova prava, te ako im se isplati pristojna plaća, strani radnici mogu samo doprinijeti gospodarstvu", istaknuo je Barber.
(T.B.)
Izvor:
BBC