Britanski poslodavci trebali bi se počeli pripremati za starenje radne snage. Na tu potrebu upućuju rezultati istraživanja tvrtke Aon Consulting koji pokazuju da više od tri četvrtine britanskih zaposlenika misli nastaviti raditi i nakon što navrše 65 godina, što je zakonski minimum za odlazak u mitovinu.
Procjenjuje se da danas radi oko milijun starijih od predviđene dobi za odlazak u mirovinu, a očekuje se da će se do 2017. broj onih između 60 i 70 godina koji rade utrostručiti, pokazalo je istraživanje.
Tako četvrtina ispitanika, od njih ukupno 1.204, planira nastaviti raditi i nakon što dosegnu predviđenu dob za mirovinu, jednostavno zato što tako žele, dok njih još 53% smatra da će morati nastaviti raditi kako bi si povećali prihode, jer im samo mirovina neće biti dostatna.
Poslodavci će se morati suočiti s rizicima koje takvi trendovi sa sobom donose, što uključuje i moguće pravne posljedice povezane s paketom zakona o zabrani dobne diskriminacije koji su nedavno stupili na snagu.
Jon Beaumont, konzultant za ljudske resurse u Aon-u ističe kako je starenje radne snage neizbježno zbog činjenice da će se, u sljedećih 10 godina, brojka starijih od 65 godina koji će i dalje raditi popeti na tri milijuna.
"Organizacije bi od toga mogle imati velike koristi, ali moraju se pripremiti na vrijeme. Prije svega se to odnosi na uspostavu učinkovitog upravljanja što će biti ključna disciplina u 'preokretanju' starenja radne snage u konkurentsku prednost", zaključuje Beaumont.
(T.B.)
Izvor:
Pesonneltoday