Prema Zakonu o radu, radnici u Hrvatskoj imaju pravo na 18 dana plaćenog godišnjeg odmora, što nas svrstava na dno europske ljestvice po broju dana plaćenog godišnjeg odmora.
Naime, većina Europljana ima zajamčeno 20, a u pojedinim zemljama i 13 dodatnih dana plaćenog odmora.
Međutim, čini se da je Europa općenito ipak socijalno osjetljivija i daleko više brine o pravima radnika, nego ostatak svijeta.
Tako se primjerice u Sjedinjenim Američkim Državama radnicima ne jamči niti jedan dan godišnjeg odmora. Prema nekim istraživanjima svaki četvrti radnik kod privatnika ne dobiva plaćeni dopust, a riječ je o čak 28 milijuna radnika. Pa ipak 90% američkih poslodavaca svojim zaposlenicima omogućava odlazak na godišnji odmor.
Radnici u Kanadi i Japanu imaju 10 dana godišnjeg odmora, ali je Kanađanima plaćeno 8 dana praznika.
Od Europskih naroda, najveći broj dana plaćenog godišnjeg imaju Šveđani (33), za kojima slijede Nizozemci s 31,3 dana, dok najviše zemalja EU ipak propisuje 20 dana godišnjeg odmora.
Prema europskim smjernicama Hrvatska bi ulaskom u EU trebala radnicima osigurati najmanje 24 dana plaćenog godišnjeg odmora.
Istraživanje o godišnjem odmoru koje je proveo MojPosao, pokazalo je kako hrvatski zaposlenici u prosjeku imaju 23 dana godišnjeg odmora, iako muškarci 23) imaju ipak nešto više dana odmora od žena (22,4).
Rezultati su pokazali kako dužina godišnjeg odmora ovisi o razini obrazovanja, ali i visini primanja. Tako oni ispitanici s plaćom manjom od 2.000 kuna imaju prosječno 19,4, a oni s plaćom iznad 8.000 kuna 24,1 dana godišnjeg odmora.
Zanimljivo je kako 80% zaposlenika ne može u potpunosti zaboraviti na posao za vrijeme godišnjeg odmora, pa tako i gotovo polovica njih svakodnevno ili povremeno provjerava službeni e-mail.
Unatoč želji da se broj dana godišnjeg odmora poveća, 30% zaposlenika navelo je kako neće u potpunosti iskoristiti prošlogodišnji godišnji odmor. U prosjeku, 9 dana godišnjeg odmora ostat će neiskorišteno što je 37% dana cijelog godišnjeg odmora.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik