Dnevno se prosječno "gubi" 47 minuta radnog vremena, muškarci troše više radnog vremena od žena na aktivnosti nevezane za posao, a najviše se radnog vremena potroši na Internet, pokazalo je istraživanje pod nazivom Kako trošimo radno vrijeme? koje je tijekom srpnja proveo MojPosao na uzorku od 700 ispitanika.
Čak 19% ispitanika priznalo je da potroši do 15 minuta dnevno na aktivnosti nevezane za posao.
Trećina ispitanika (33%) potroši između 15 i 30 minuta. Više od 30 minuta potroši čak 48% ispitanika.
U prosjeku, ispitanici su procijenili da dnevno na aktivnosti nevezane za posao potroše 47 minuta (pauza za ručak nije uračunata).
Muškarci za vrijeme radnog vremena troše znatno više vremena na aktivnosti nevezane za posao od žena. Dok žene dnevno potroše prosječno nešto više od pola sata (37 minuta), muškarci potroše gotovo jedan sat (58 minuta).
Zaposleni u tvrtkama kojima je primarna djelatnost 'Kultura i mediji' troše najviše vremena na aktivnosti koje nisu vezane za posao koji obavljaju. Čak 75% ispitanika zaposlenih u toj djelatnosti 'gube' dnevno više od 30 minuta radnog vremena. Slijede djelatnosti: znanost, obrazovanje i odgoj (57%), ICT (57%) te državna uprava, sudstvo i pravni poslovi (54%). Najmanje se vremena 'gubi' u 'proizvodnji'.
Najviše sudionika istraživanja, njih 83%, radno vrijeme troši na Internet. Slijede dopisivanje (55%), druženje s kolegama (51%), telefonski razgovori (43%), privatni poslovi izvan ureda (22%). Četiri posto ispitanika navodi neke druge aktivnosti kao što su čitanje novina i pušenje.
Najčešće posjećivani sadržaji na Internetu su vijesti koje posjećuje 82% ispitanika (od onih koji posjećuju Internet). Čak 26% ispitanika na Internetu traži drugi posao za vrijeme radnog vremena, 19% planira putovanja, 13% posjećuje web stranice s glazbom i filmom, a 11% sportske stranice.
Manji postotak ispitanika igra igrice, obavlja kupovinu, posjećuje stranice sa sadržajima za odrasle i kladionice. Neki ispitanici navode da za vrijeme radnog vremena plaćaju račune online, proučavaju stranice s edukacijom te čitaju razne forume.
Svaki peti ispitanik (21%) ima zabranu ili ograničenje korištenja Interneta za privatne potrebe u tvrtki u kojoj radi. Čak 63% ispitanika nema zabrane ili ograničenja, a 16% ispitanika ne zna postoje li zabrane.
Velike tvrtke strože su što se tiče korištenja Interneta, 38% ispitanika u velikim tvrtkama (200 ili više zaposlenih) ima zabrane ili ograničenja korištenja Interneta dok je to slučaj kod samo 10% ispitanika koji su zaposleni u malim tvrtkama (manje od 20 zaposlenih).
Većini zaposlenika povremeno je potreban odmor od radnih zadataka što je najčešći razlog trošenja radnog vremena u privatne svrhe - 74% ispitanika navodi taj razlog kao glavni razlog 'gubljenja' radnog vremena.
Čak 30% ispitanika obavlja privatne poslove za vrijeme radnog vremena jer nemaju dovoljno vremena za iste nakon posla.
Nešto manje, 21% ispitanika smatraju da nisu dovoljno plaćeni za posao koji obavljaju te to navode kao razlog trošenja radnog vremena na aktivnosti koje nisu vezane za posao dok je 18% ispitanika navelo dosadu kao razlog trošenja radnog vremena.
Više od polovice ispitanika (52%) smatra da aktivnosti nevezane za posao za vrijeme radnog vremena ne utječu na njihovu produktivnost, a čak 44% ispitanika smatra da takve aktivnosti poboljšavaju njihovu produktivnost. Samo 4% ispitanika smatra aktivnosti nevezane za posao smanjuju njihovu produktivnost.
Sudionici istraživanja ističu da aktivnosti nevezane za posao uglavnom obavljaju u vrijeme kada nemaju posla ili tek kada obave sve svoje radne zadatke.
Od ispitanika koji troše radno vrijeme na privatne poslove, njih 43% nadređeni je uhvatio u 'neradu'. Za većinu (79%) nije bilo nikakvih posljedica dok je 17% dobilo usmenu opomenu. Manji postotak ispitanika dobio je novčanu kaznu.
(A.T.)