Otprilike 2.280 građana je tijekom lipnja otvorilo račun u nekom od dobrovoljnih mirovinskih fondova, od čega ih se 170 uključilo u dobrovoljnu mirovinsku štednju u okviru zatvorenog dobrovoljnog mirovinskog fonda.
Ove brojke pokazuju kako građani počinju uviđati prednosti takvog načina štednje. No, budući da je u dobrovoljnoj štednji i dalje tek oko 6% od ukupnog broja zaposlenih, jasno je da je ta brojka premala.
Također, gledano u prosjeku, na računima osiguranika zasad su i vrlo mali iznosi, što u konačnici može značiti i nižu dodatnu mirovinu.
Tako je, na primjer, u šest otvorenih dobrovoljnih fondova krajem lipnja račun imao 90.081 osiguranik. Ukupna neto imovina fondova iznosila je oko 517,08 milijuna kuna, što znači da je u prosjeku na računu osiguranika bilo oko 5.745 kuna. U deset zatvorenih dobrovoljnih mirovinskih fondova daleko je manje osiguranika, njih 11.449, a ukupna neto imovina fondova iznosila je oko 85,72 milijuna.
Tako se prosječan iznos po osiguraniku kretao oko 7.480 kuna. Ukupno, dakle, u trećem stupu štedi 101.529 osiguranika, a prosječan iznos na računu kreće se oko 5.935 kuna, što nije mnogo s obzirom na razdoblje štednje.
Valja napomenuti kako na računu nisu samo uplate osiguranika, nego i prinosi koje je u proteklom razdoblju ostvario svaki mirovinski fond, kao i sredstva uplaćena na ime državnog poticaja, što znači da su osiguranici u proteklih tri do pet godina, otkada djeluje većina dobrovoljnih fondova, uplatili i manje od spomenutih iznosa.
Računica na temelju prosjeka pokazuje, naime, da prosječan osiguranik u trećem stupu uplaćuje stotinjak kuna mjesečno ili tek malo više.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik