Iako je prijedlog novog pravilnika o specijalističkom usavršavanju medicinskih sestara i medicinskih tehničara tek nedavno donesen, Hrvatska komora medicinskih sestara pravilnik je proglasila velikom podvalom, a SSSH pozvao struku na bunt.
Naime, ako se usvoji pravilnik koji prema tvrdnjama struke ne postoji nigdje na svijetu, polovica od ukupnog broja medicinskih sestara i tehničara, odnosno oko 12.000 zaposlenih u zdravstvu, degradirat će se i smanjit će im se plaća, upozorava čelnica Samostalnog sindikata zdravstva Spomenka Avberšek.
Predsjednica komore medicinskih sestara Dragica Šimunec upozorava da je prijedlog pravilnika ponižavanje medicinskih sestara, igranje živcima i njihovim radnim mjestima, te tvrdi da je o specijalizaciji sestara suludo govoriti kad ih u sustavu nedostaje 40 posto.
Prema novom bi pravilniku ubuduće, glavni kriterij u sustavu specijalizacija i subspecijalizacija medicinskih sestara i tehničara trebao biti radni staž.
Točnije, na specijalizaciju će moći medicinske sestre s manje od 15 godina staža, dok će one s više od 15 godina staža imati status specijalista i mentora. Međutim, neće sve sestre s manjim stažem moći na specijalizaciju, već samo one koje odaberu ravnatelji ustanova.
Dragica Šimunec ističe da će specijalizacije u sestrinstvu biti moguće tek kad najmanje 60% sestara bude imalo višu stručnu spremu, a sada je takvih u bolničkom sustavu tek 10 posto.
"Po stupnju školovanosti medicinskih sestara, Hrvatska je daleko ispod razine Bugarske, Rumunjske i Albanije, a Mađarska i Češka dvadeset su godina ispred nas. U Hrvatskoj je omjer sestara sa srednjoškolskim i visokim obrazovanjem 90:10, dok je u Europi taj omjer 50:50", naglasila je Šimunec.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik