Iako je guverner Središnje banke Ben Bernanke obznanio Kongresu Sjedinjenih Država da očekuje nastavak gospodarskog rasta u zemlji, ankete javnog mijenja ipak pokazuju da su američki građani zabrinuti za svoj ekonomski položaj.
U posljednjih pet i pol godina gospodarstvo Sjedinjenih Država neprestano je raslo, stvorivši 7,5 milijuna novih radnih mjesta, rekordnu tržišnu vrijednost dionica, i omogućivši rekordnom broju Amerikanaca ostvarenje njihovog sna – da postanu vlasnici svog doma.
Međutim, rezultati najnovije ankete objavljene u novinama USA Today pokazuju kako tek 60% Amerikanaca misli da je gospodarsko stanje u zemlji bolje nego prije pet godina.
Desmond Lachman iz Američkog instituta Enterprise kaže kako prema brojčanim ekonomskim pokazateljima koji se odnose na nova radna mjesta i povećanje prihoda, nema nikakve sumnje da je prosječni Amerikanac u puno boljem položaju danas nego prije pet godina.
On objašnjava kako ti podaci pokazuju da se američka srednja klasa ne smanjuje, ali da je zabrinuta za sigurnost svog radnog mjesta i beneficije prvenstveno stoga što je nova globalna ekonomija promijenila način na koji danas radimo.
"Naše gospodarstvo danas nije isto onom prije deset ili petnaest godina. Tehnološke promjene, te mnogo veća konkurencija iz inozemstva ugrozile su sigurnost koju smo tada imali", upozorava on.
Rae Hederman iz zaklade Heritage ističe pak da američka srednja klasa postaje sve imućnijom.
"Možemo vidjeti da se broj obitelji s primanjima preko 75.000 dolara udvostručio, a onih koje zarađuju manje od 35.000 dolara smanjio jer su se te obitelji na platnoj ljestvici pomakle prema gore. Iz toga zaključujemo da su obiteljski prihodi u Sjedinjenim Državama dramatično porasli", dodaje Hederman.
No, guverner Središnje banke nedavno je priznao da rast obiteljskih primanja u srednje klase zaostaje za kategorijom višeg osobnog dohotka. Primjerice prije dvije godine prosječna je plaća direktora kompanije s liste od 500 najuspješnijih u SAD-u, bila 262 puta više od prosječne plaće "običnog" radnika.
No što je s ostalim troškovima? Dok traju rasprave o promjenama u sustavu zdravstvene skrbi, troškovi liječenja i dalje rastu, a 45 milijuna Amerikanaca, uključujući 15 milijuna onih iz srednje klase nisu zdravstveno osigurani.
Troškovi sveučilišnog obrazovanja rastu već 26 godina za redom. Prosječni student uspije pokriti 60% troškova obrazovanja s pozajmicama, što je porast od 20% u usporedbi s istim problemom prije dva desetljeća.
Tranzicija ka globalnoj ekonomiji mogla bi biti bolna za neke Amerikance, prvenstveno one koji će izgubiti posao zbog seljenja dijelova njihovih tvrtki u druge zemlje.
Stoga stručnjaci kažu da će razvijanje snažnije mreže sigurnosti za američke radnike u 21. stoljeću biti jedan od prioriteta na programu predsjedničkih i kongresnih izbora 2008. godine.
(V.K.)
Izvor:
VoA