Medicinske sestre i tehničari ne slažu se s pravilnikom o specijalizacijama za svoju struku kakav predlaže Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi.
Državni tajnik za zdravstvo dr. Ante Zvonimir Golem pak, kaže da su udruge i sindikati pobrkali pojmove i da nije namjera naštetiti, već unaprijediti struku i položaj medicinskih sestara i tehničara.
Nesporazum ili nerazumijevanje, no na internetskim stranicama Hrvatske komore medicinskih sestara kaže se da se prijedlogom pravilnika sestre srednje stručne spreme dovode u zabludu obećanjem da će napredovati u struci.
Prijedlog naime, kako kažu, potpuno ignorira funkciju glavnih i odjelnih sestara, te onih s visokom spremom, a kao kriterij napredovanja uvodi se radni staž.
Na kraju zaključuju da se predlagač "ruga" sestrama, te da će se - stupi li pravilnik takav na snagu - one međusobno zamrziti, jer na jednom će radnom mjestu s istim školovanjem, jedne biti specijalisti, a druge "samo" medicinske sestre, jedne i druge s jednako malom plaćom.
Po novom bi sestre nakon četiri godine rada mogle postati specijalistice u pet grana, na psihijatriji, internoj, kirurgiji, u hitnoj te kao instrumentarke, a predviđene su i uže specijalizacije.
No, jednom od ključnih primjedbi ističe onu o suradnji ravnatelja bolnica i glavnih sestara u odlučivanju o tome koja sestra može napredovati u smislu specijalizacije za neku od pet grana i uže specijalizacije, kad nakon četiri godine prakse podnesu molbe za napredovanje.
Golem kaže da su sestre "pobrkale" kategorije obrazovanja: sveučilišno i stručno (u nadležnosti obrazovnog resora) i specijalističko usavršavanje (nadležnost zdravstva).
Sestre dakle nakon trogodišnje stručne mogu i na visoku trogodišnju školu, nakon toga i na specijalistički dodiplomski dvogodišnji studij koji novim pravilnikom nipošto nije osporen niti je s njim u koliziji.
I nema namjeru sniziti rang znanja, kako se strahuje u stručnim i staleškim udrugama koje tvrde da se sve radi iza leđa sestrama kako bi ih se još manje platilo.
Sadašnja praksa je neformalno učenje uz rad, a pravilnikom se želi osigurati specifično zvanje koje će se odraziti i na statusna prava (plaća i ostalo) koja proizlaze iz kolektivnog ugovora.
Golem kaže da je to već objašnjavao zainteresiranima, ali da će dok još traju odmori nastojati pozvati predstavnike sestrinske struke i još jednom objasniti o čemu je riječ te da se neće odlučivati bez njih.
"Nema donošenja po hitnom postupku, već će dogovaranje trajati koliko je potrebno da se napravi najbolji mogući pravilnik za budućnost", kaže Golem potvrđujući da je riječ i o usklađivanju s uzusima EU-a te da je takva formula napredovanja dodatni poticaj opredjeljenju za tu struku koje uvelike nedostaje u Hrvatskoj.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik