Od 1. siječnja 2008. godine rodilje će tijekom prvih šest mjeseci porodiljnog dopusta primati svoju punu plaću bez ikakvih ograničenja, a velika je vjerojatnost da će punu plaću primati i tijekom drugih šest mjeseci dopusta.
"Populacijska je politika naš strateški prioritet i dogovoreno je da će se ukinuti diskriminacijski limit za porodiljne naknade tijekom prvih šest mjeseci porodiljnog dopusta", rekla je potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor.
Dodala je da do početka rada Sabora, odnosno druge polovice rujna, u proceduru planiraju poslati prijedlog izmjena zakona, te će tada donijeti odluku hoće li moći provesti i ukidanje ograničenja za drugih šest mjeseci dopusta.
Ističe da bi, prema analizama, za potpunu delimitizaciju naknada trebalo u proračunu osigurati dodatnih 360 milijuna kuna, što je daleko više od svih dosadašnjih predviđanja.
Prema sadašnjem zakonu, rodilje u prvih šest mjeseci dopusta primaju punu plaću, ali najviše 4.257 kuna. Tijekom drugih šest mjeseci, naknada im iznosi također punu plaću, ali najviše 2.500 kuna.
Ovakve su odredbe ozbiljno pogađale žene s visokim plaćama, kojima su primanja tijekom porodiljnog dopusta višestruko padala.
Mnogima od njih je financijski moment bio presudan u odluci da odgode majčinstvo. U Hrvatskoj, prema analizi, oko 57.000 žena mjesečno prima porodiljnu naknadu, za što se mjesečno iz zdravstvenog proračuna izdvaja oko 117 milijuna kuna.
Ostvari li se prijedlog da se porodiljne naknade u potpunosti delimitiraju, za tu namjenu trebalo bi izdvojiti mjesečno barem 30 milijuna kuna više.
To znači da bi se sredstva za porodiljne naknade u zdravstvenom proračunu trebala povećati za četvrtinu. Ukupno bi se tako godišnje rodiljama isplatilo najmanje milijardu i osamsto milijuna kuna. Premda je ovakva simulacija povećanja naknada navodno stigla u Ministarstvo zdravstva, iz službenih izvora do nje se još ne može doći.
No, kako piše Jutarnji list, da mjesečno nešto više od 20.000 žena prima naknadu za prvih šest mjeseci porodiljnog dopusta, a od tog broja njih 5.200 ima plaću veću od limita od 4.257 kuna.
Za drugih šest mjeseci porodiljnog dopusta 7.600 rodilja ima plaće veće od ograničenih 2.500 kuna, a kod onih koje koriste dopust do treće godine života djeteta veća primanja ima 5.222 žene. To je i većina od 18.000 žena na porodiljnom čije su plaće veće od propisanog limita. Naime, još bi samo oko 30 posvojiteljica primalo veću naknadu.
U simulaciji je izračunato da spomenutih 5.200 žena u prvih šest mjeseci dopusta ima primanja prosječno 1.650 kuna veća od trenutnih 4.257 kuna, a onih 7.600 do godine dana djeteta prosječno dodatnih 1.800 kuna.
Drugim riječima, prosječna porodiljna naknada za prvih šest mjeseci iznosila bi oko 5.900 kuna, a za drugih šest mjeseci 4.300 kuna.
Majke blizanaca, trećeg i svakog sljedećeg djeteta koje koriste pravo na porodiljni dopust do treće godine djetetova života, njih oko 5.200, dobivale bi u prosjeku 1.340 kuna više ili 3.000 umjesto sadašnjih 1.663 kune.
(A.T.)
Izvor:
Jutarnji list