Unatoč rastu BDP-a koji je dvostruko veći od svjetskog prosjeka, više od 1 milijarde azijskih radnika i dalje radi u području sive ekonomije.
Većina njih stoga nije pravilno socijalno zaštićena, a sigurnost radnih mjesta im je svakodnevno ugrožena.
Novo izješče Međunarodne organizacije rada koje će biti predstavljeno na azijskom forumu posvećenom zapošljavanju od 13. do 15. kolovoza, ukazuje na sve bržu preobrazbu stanovništva sa poslova u poljoprivredi na rad u proizvodnim pogonima u razvijenim dijelovima.
U posljednjem istraživanju koje je među zaposlenicima u trgovinskom sektoru u Bangkoku provela jedna od tamošnjih udruga za borbu protiv siromaštva, 84% ispitanika navelo je da su zadovoljni svojim primanjima, a većina njih dala bi podršku svojim poznanicima koji bi poželjeli raditi u ovom sektoru. Međutim, samo 20% njih izjavilo je kako bi u istoj želji poduprli svoju djecu.
Naime, gospodarski rast nije se osjetio na primanjima većine stanovništva, pa tako više od polovice azijske radne snage i dalje zarađuje manje od 2 američka dolara dnevno.
Osim toga, stopa nezaposlenosti u prošloj je godini bila viša za 0,5% u odnosu na onu od prije deset godina, a i plaće mnogih radnika znatno su smanjene.
S obzirom na ograničene mogućnosti pronalaska legalnog zaposlenja, oko milijardu zaposlenih u sivoj je ekonomiji svakodnevno izloženo nezdravim radnim uvjetima, nesigurnosti radnog mjesta te apsolutno nikakvim prilikama za nepredak.
U posebno ugrožene skupine spadaju žene i mladi, a siva je ekonomija postala i posljednja nada spasa za veliki dio autohtong stanovništva, osobe s invaliditetom, te one zaražene virusom HIV-a i oboljele od AIDS-a, koji su neprestano izloženi diskriminaciji.
Procjenjuje se kako će do 2015. postojanost sive ekonomije, brzi razvoj urbanih dijelova i povećanje zaposlenosti u uslužnom sektoru, dovesti do razvoja specifičnog urbanog gospodarstva s nizom nepravilnosti.
(V.K.)
Izvor:
ILO