Vlada i Sindikat državnih službenika i namještenika
potpisali su Dodatak II. Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike te Sporazum o zaštiti dostojanstva državnih službenika i namještenika, priopćio je sindikat.
Tim sporazumima je zaposlenima u državnim službama zajamčena razina prava koja je uspostavljena nedavno potpisanim Temeljnim kolektivnim ugovorom za službenike i namještenike u javnim službama.
Dodatkom je zajamčeno pravo službeniku i namješteniku da u slučaju otkaza bira između otpremnine i dokupa mirovine, regulirani su minimalni iznosi materijalnih prava na razini zadnje isplaćenog iznosa regresa, dara za djecu i božićnice, pravo na sistematski pregled u vrijednosti 500 kuna svake tri godine, a zaposlenima se u radni staž koji se računa za isplatu jubilarne nagrade priznaje i staž ostvaren u jedinicama lokalne i područne samouprave.
Sporazumom o zaštiti dostojanstva službenika i namještenika se uređuju postupci i mjere zaštite dostojanstva zaposlenih u državnim službama u slučaju uznemiravanja i spolnog uznemiravanja.
Kao ponašanje kojim se narušava dostojanstvo osobe Sporazum utvrđuje, primjerice, ogovaranje, širenje glasina ili kleveta o drugome, uvrede, prijetnje, psovke ili omalovažavanje, te seksističko ponašanje kojim se osobe drugog spola ili spolnog opredjeljenja nazivaju društveno neprimjerenim izrazima, zbijaju se šale na njihov račun ili pokušava ostvariti neželjeni tjelesni kontakt.
Dostojanstvo se narušava i namjernim uskraćivanjem informacija potrebnih za rad, davanjem dezinformacija i dodjeljivanjem besmislenih, nerješivih, omalovažavajućih zadataka ili pak nedodjeljivanjem zadataka.
U slučaju takva ponašanja, državni službenik i namještenik moći će se požaliti osobi ovlaštenoj za primanje i rješavanje pritužbi vezanih uz zaštitu dostojanstva.
Sporazum će se početi primjenjivati od 1. siječnja 2008. godine, do kada na razini državnih tijela treba imenovati ovlaštene osobe za rješavanje pritužbi u svezi sa zaštitom dostojanstva, kaže se u priopćenju.
(Hina)