Reforme nužne za stvaranje povoljnog poslovnog okruženja ključni su dio procesa približavanja Europskoj uniji, a Hrvatska je u regiji jugoistočne Europe u tom smislu vrlo napredna i ostale zemlje regije trebale bi slijediti njen primjer, istaknuo je na današnjem otvaranju konferencije "Reforme poslovnog okružja u jugoistočnoj Europi - napredak i izazovi" šef Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Vincent Degert.
No, to je proces bez završetka i Hrvatska se, kako bi osigurala konkurentnost svog gospodarstva prilikom uključivanja u zajedničko tržište EU, mora suočiti s nizom izazova.
Kao prvi izazov Degert navodi pojednostavljivanje i ubrzanje administrativnih procesa, poput pitanja provođenja stečajnih postupaka, zemljišnih knjiga i sl., a sve u cilju olakšavanja ulaska i izlaska tvrtki s tržišta.
Također, nužno je i minimalizirati prisustvo i utjecaj države na tržištu, kroz daljnju privatizaciju i jačanje privatne inicijative. Treći je izazov dugoročna borba protiv korupcije na svim društvenim razinama, a četvrti omogućavanje transparentnog procesa javne nabave, ne samo kroz donošenje adekvatne legislative, već i kroz njenu stvarnu implementaciju.
Konačno, Hrvatska mora osigurati učinkovit sustav obrazovanja, znanosti i istraživanja, nužnih za uspješno gospodarstvo, istaknuo je Degert te dodao da će EU i dalje financijski i savjetodavno podupirati te reforme.
Potpredsjednik Vlade Damir Polančec je pak ukazao na nekoliko vladinih projekata provedenih upravo u cilju uklanjanja prepreka gospodarstvu - od servisa Hitro.hr kojim se ubrzava komunikacija s državnom upravom do "Hitroreza", koji je "prepoznao" 419 propisa koje treba ukinuti te njih još 372 kod kojih je nužno pojednostavljenje.
Ujedno je najavio i osnivanje vladinog ureda koji će se ubuduće baviti procjenama učinaka donošenja novih zakona. Dosadašnji napredak, rekao je Polančec, vidljiv je i iz novog, još neobjavljenog izvješća Svjetske banke "Doing Business 2008", u kojem je Hrvatska napredovala za 27 mjesta na ljestvici zemalja po jednostavnosti poslovanja - sa 124. na 97.
Ujedno, drugu godinu za redom, dodao je, Hrvatska se nalazi među "top 10" zemalja u svijetu po kriteriju kvalitete provedenih reformi.
Konferenciju o reformama poslovnog okružja u jugoistočnoj Europi organizirali su Središnji državni ured za e-Hrvatsku i Svjetska banka u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj i Hrvatskom gospodarskom komorom, a okuplja stotinjak sudionika iz zemalja regije i svijeta, koji će u dva dana rada predstaviti napretke i izazove u reformama poslovnog okruženja, napretku regionalne integracije i važnosti jačanja trgovine i poslovnih veza s EU.
(Hina)