Na međunarodnoj konferenciji "Europa! Za umirovljenike!", koja se u organizaciji Sindikata umirovljenika Hrvatske (SUH) održava u Zagrebu, razmotrena su najvažnija pitanja koja muče umirovljenike tranzicijskih zemalja, te uspostavljena suradnja sindikata umirovljenika jugoistočne Europe i Sredozemlja.
Posljednjih desetljeća, po mišljenju sudionika skupa, u tranzicijskim je zemljama Svjetska banka režirala mirovinske reforme koje su dovele do značajnog pogoršanja položaja umirovljenika.
Predsjednik SUH-a Stjepan Krajačić rekao je kako su posljedice mirovinske reforme u Hrvatskoj bile katastrofalne, posebno za nove umirovljenike, no dio tih nepravdi ipak je ispravljen. Tako oko 370.000 novih umirovljenika od 1. listopada ima mirovine povećane za 4 do 27 posto, a značajno će se poboljšati i položaj onih koji idu u prijevremenu mirovinu.
Predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Ana Knežević ponovila je sindikalne zahtjeve da najniža mirovina u Hrvatskoj iznosi 40% prosječne plaće, a razdoblje za obračun mirovine obuhvati 10 najpovoljnijih godina staža. Zalaže se i za novu aktualnu vrijednost mirovina, te ukidanje povlaštenih mirovina.
Nakon reforme mirovinskog sustava 2006. godine u Srbiji se materijalni položaj umirovljenika znatno pogoršao, rekao je srbijanski predstavnik Živojin Pantić. Promjenom načina obračuna mirovina, one sve više zaostaju za plaćama zaposlenih.
Prosječna mirovina u Srbiji sada iznosi 210 eura, a od siječnja iduće godine povećat će se na 250 eura, dok je prosječna plaća oko 380 eura.
Sudionici konferencije upozorili su kako ukupna populacija u svim europskim zemljama sve više stari, te da udjel starijih radnika postaje dominantna, ali nerijetko i najdiskriminiranija kategorija na tržištu rada.
Generalni tajnik Europske federacije umirovljenika Bruno Costantini iznio je podatak da u Hrvatskoj 40% osoba starijih od 65 godina živi u siromaštvu i mjesečno zarađuje manje od 260 eura, a u Mađarskoj 50% umirovljenika prima manje od 244 eura.
Skup, koji je okupio sudionike iz Austrije, BiH, Crne Gore, Madžarske, Makedonije, Rumunjske, Slovenije, Srbije i Kosova, trebao bi usvojiti Deklaraciju o poboljšanju umirovljenih radnika i Rezoluciju o regionalnoj suradnji sindikata umirovljenika Mediterana i Jugoistočne Europe. (Hina)