Hrvatska IT potrošnja ove će godine doseći iznos od 5,9 milijardi kuna, što je posljedica rasta potrošnje po godišnjoj stopi od 8,1 posto.
Takav se rast predviđa do 2011. godine, do kada će domaći IT sektor otvoriti više od 7.000 novih radnih mjesta i potaknuti otvaranje više od 200 novih informatičkih tvrtki, stoji u studiji "Ekonomski utjecaj informacijske tehnologije", analitičke kuće IDC Adriatics koju je naručio Microsoft.
Studija o ekonomskim učincima informacijskih tehnologija u Hrvatskoj dio je globalnog IDC-ovog istraživanja provedenog u 82 zemlje svijeta s namjerom boljeg razumijevanja uloge tehnologija u razvoju i kvantificiranja izravnog utjecaja informacijskih tehnologija na gospodarstvo.
U studiji se naglašava kako IT potrošnja u Hrvatskoj iznosi oko 2,3% BDP-a, u odnosu na 1,7% u regiji Središnje i Istočne Europe.
Nadalje, u hrvatskom IT sektoru je ukupno zaposleno 26.000 osoba, od čega je njih oko 12.000 vezano uz Microsoft. No, unatoč činjenici kako se 16% ukupnih ulaganja odnosi na softver, veliki broj zaposlenih u IT industriji, 52%, otpada upravo na segment razvoja, distribucije, instalacije ili servisiranja softvera. Riječ je o postotku višem nego u ostalim zemljama Središnje i Istočne Europe (39,8%).
Direktor Microsofta Hrvatska, Davor Majetić naglasio je kako IDC-ova studija kvantificira izniman značaj softvera u kreiranju radnih mjesta i razvoju gospodarstva. Također je istaknuo kako se Microsoftova predanost razvoju održivog eko sustava IT tvrtki i doprinosa ekonomiji ogleda, među ostalim, i u nizu projekata koje tvrtka u Hrvatskoj provodi u okviru globalne Unlimited Potential inicijative.
IDC predviđa kako će ulaganja Microsoftova eko sustava u Hrvatskoj u 2008. godini biti viša od 440 milijuna kuna, a odnosit će se na infrastrukturu, ljude, marketing i poslovni razvoj.
Osim toga, Hrvatski bi IT sektor u slijedeće četiri godine trebao ostvariti 2,2 milijarde kuna poreznih prihoda te 4,8 milijardi kuna prihoda u BDP-u, a zbog svih iznesenih podataka hrvatsko se tržište može okarakterizirati kao tržište u razvoju. (V.K.)