I dok europsko stanovništvo sve više stari, zbog čega se u nadolazećim godinama očekuje pad broja stanovništva, u SAD-u istovremeno broj stanovnika sve više raste.
Zbog toga su se na nedavno održanoj konferenciji u Washingtonu, stručnjaci pozabavili pitanjem o demografskim razlikama te njezinom utjecaju na transatlantske odnose.
Naime, sa 2,1 novorođenim djetetom na svaku ženu i stalnim priljevom imigranata Sjedinjene Države imaju najveći rast stanovništva među razvijenim zemljama.
S godišnjom stopom rasta od oko 1,3% stanovništvo Sjedinjenih Država se u 20. stoljeću utrostručilo, dok se stanovništvo većine europskih zemalja smanjuje i stari.
Broj mlađih Europljana, koji predstavljaju 16,9% stanovništva, u posljednjih se 25 godina smanjio za 25%, a predviđanja govore o daljnjem padu. Usporedbe radi, 27,5% stanovništva Sjedinjenih Država mlađe je od 19 godina.
Demograf Nicholas Eberstadt napominje kako bi prema predviđanjima rast stanovništva SAD-a trebao nastaviti, dok će onaj u zapadnoj Europi prestati rasti, a zatim se početi smanjivati.
"U roku od četiri do pet godina mortalitet u Europi postat će veći od nataliteta i broj stanovnika počet će se smanjivati", upozorava Eberstadt te dodaje da bi mladenački nazori i vrijednosti mlade i rastuće Amerike te sve starije Europe mogli uskoro nanijeti štetu u transatlantskim odnosima.
On prognozira da bi starije stanovništvo Europe moglo biti opreznije u kooperaciji o pitanju međunarodne sigurnosti, dok bi demografski jače SAD mogle ocijeniti da njihovo partnerstvo s demografski stagnirajućom Europom gubi na vrijednosti.
Stručnjaci objašnjavaju da je starije stanovništvo u principu manje produktivno i manje inovativno nego ono mlađe. Prema Eberhardtu, demografske razlike između Sjedinjenih Država i Europe mogle bi negativno utjecati na jaku ekonomsku povezanost preko Atlantika.
No Barbara Torrey iz Udruge za pitanja stanovništva ističe da su poboljšanja u zdravstvenoj skrbi omogućila ljudima da budu zdraviji i žive dulje, zbog čega je faktor godina postao manje važan nego ikada prije.
Torrey kaže da gospodarstvo, više nego demografski trendovi, utječe na produktivnost, stavove i društvenu održivost. "Demografija ne predstavlja sudbinu, te se također vrlo sporo mijenja. Demografija se može nadvladati stvarima koje se kreću mnogo brže. Financijska tržišta nadilaze sve što demografija čini."
Što se tiče pitanja sigurnosti, Torrey ističe kako se nacionalne vojne snage mogu nadopuniti stranim, a i stručnjaci se slažu da će se europske zemlje sve više oslanjati na imigrante kako bi popunile manjak radne snage. (V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik