U izvješću predstavljenom 25. studenog 2007. Europski parlament pozvao je Europsku komisiju i zemlja EU da se aktivnije uključe u borbu protiv siromaštva, posebice među zaposlenima.
U izvještaju pod nazivom "Inventura društvene stvarnosti", britanske zastupnice Saveza liberalnih demokrata Europe Elizabeth Lynne, koji je prihvaćen sa 345 glasova za i 14 protiv, europarlamentarci pozdravili su EK-ov prijedlog da se 2010. proglasi Godinom borbe protiv siromaštva i društvene isključivosti.
Nadalje, navodi se kako u svijetu postoji više od 50 milijuna osoba s invaliditetom, što je 16% europske radne snage, a stopa nezaposlenosti među njima dvostruko je veća nego kod zdravih osoba. Gledajući općenitu sliku, 78 milijuna Europljana i dalje živi u siromaštvu, 8% ih je siromašno unatoč tome što su zaposleni, a razlike između siromašnih i bogatih sve su veće.
Predstavljajući izvještaj Lynne je izjavila kako se Europa suočava s velikim izazovom, izazovom poštenja. Stoga europski cilj mora biti jasan, naglašava ona.
"Moramo proširiti mogućnosti, tako da se nikoga ne zapostavi. Vizija Europe mora biti sloboda i prilika za sve, širenje prilika i poticaja za rad, uz jačanje sigurnosne mreže za one koji nisu sposobni raditi."
Nadalje u izvješću se napominje kako je potrebno što prije razmotriti usvajanje minimalne plaće, u onim zemljama gdje nije uvedena te određivanje zakonskog minimuma. Iako su neke zemlje već uvele minimalnu plaću, zastupnici europskog parlamenta naglašavaju da su razlike i dalje vidljive, jer je u mnogim zemljama minimalna plaća niska ili čak i ispod prosjeka. Upravo zbog toga, potreban je kvalitetan dijalog socijalnih partnera koji bi doveo do povećanja minimalne plaće, kako bi se primateljima osigurao pristojan život.
Parlament se također dotakao i migranata te napomenuo kako je nužno uspostaviti bolje mehanizme zaštite i skrbi za te osobe, te posebice raditi na poboljšanju uvjeta za rast i razvoj djece, suzbijanju siromaštva među djecom te prisilnog rada. (V.K.)
Izvor:
Europski parlament