Kako bi zadržali liječnike čija im glavarina pokriva troškove poslovanja, neki domovi zdravlja uveli su praksu izravnog ucjenjivanja mladih specijalizanata.
Hrvatska liječnička komora zaprimila je već nekoliko prijava liječnika kojima je nakon potpisivanja ugovora o specijalizaciji ponuđen aneks u kojem se od njih traži da 8 godina nakon položenog specijalističkog ispita ne odu u privatnike.
Prema riječima dopredsjednika HLK Josipa Jelića, Komora će stoga svim županijskim povjerenstvima poslati zahtjev da ispitaju stanje na terenu.
"Liječnici koji su već potpisali ugovor o specijalizaciji s domom zdravlja dovedeni su time u situaciju 'uzmi ili ostavi', odnosno nemaju izbora i u strahu da će ostati bez posla potpisuju i anekse. To je ozbiljno omalovažavanje i ucjenjivanje liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koje ne smijemo dozvoliti", kaže Josip Jelić te dodaje da je prijava Komori najbolji način da se ucijenjeni liječnici obrane.
Sličan slučaj zabilježen je prije nekoliko godina u Dubrovniku kad je liječnik koji je odbio potpisati aneks dobio otkaz, što je prijavio Komori koja se zauzela za svog člana i vratila ga na posao.
Naime, mreža liječnika opće/obiteljske medicine u domovima zdravlja sve se više smanjuje jer sve više liječnika privatizira svoje ordinacije, odnosno odlazi u zakup.
U domovima zdravlja u Hrvatskoj radi oko 1.200 liječnika, dok je oko 2.000 privatnika koji imaju ugovor s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje. Domovi zdravlja svoje liječnike čvrsto drže jer im, pogotovo otkad je ukinuto financiranje uprava, njihova glavarina pokriva tekuće troškove poslovanja.
Istodobno, liječnici su nezadovoljni jer njihove plaće u domovima zdravlja ne odgovaraju broju osiguranika po timu. Naime, isto će zaraditi i liječnik koji ima 2.000 i onaj s 2.500 osiguranika, odnosno "višak" glavarine ne ide u plaću liječničkog tima već za troškove doma zdravlja.
Financiranje putem glavarine zapravo se smatra jednim od osnovnih problema u poslovanju domova zdravlja i taj problem ima znatan utjecaj na broj zdravstvenih usluga koji se pružaju u segmentu polikliničko-konzilijarne zdravstvene zaštite.
Problem je i u značajnom broju neopredijeljenih osiguranika u djelatnosti pedijatrije, stomatologije i zdravstvene zaštite žena. Isplata naknada za regres, božićnicu i dar djetetu djelatnicima na teret tekućih prihoda, predstavlja sve značajniji problem u poslovanju. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik