Unatoč činjenici da je u Hrvatskoj registrirano 250.000 nezaposlenih, u nekim djelatnostima kronično nedostaje radne snage.
S obzirom na strukturu nezaposlenosti, domaći obrazovni sustav i demografska kretanja, stručnjaci upozoravaju kako će u godinama koje dolaze situacija biti još i gora i sve će se više uvoziti stranih radnika. To pokazuje i plan godišnjih kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranaca.
Do ove godine, Hrvatska je u sedam sektora tražila dodatne radnike, a iduće se već predviđaju i tri nova: prerađivačka industrija, humano razminiranje i informatika.
Prema mišljenju Sanje Crnković – Pozaić, direktorice Centra za politiku razvoja malih i srednjim poduzeća i poduzetnika (CEPOR) i bivše ravnateljice burze zapošljavanja, u hrvatskoj se premalo ulaže u ljudske resurse.
"Za 15 godina imat ćemo premalo radne snage u svim sektorima", smatra Crnković – Pozaić dodajući kako je potrebno promijeniti i politiku na tržištu rada u segmentu koji se tiče nezaposlenosti.
Za idući godinu predviđa se visoka kvota uvoza građevinskih radnika. Istovremeno u evidenciji nezaposlenih evidentirano je 15.890 nezaposlenih koji su nekada radili u graditeljstvu, od čega ih nepunih 14.000 ima neko od zanimanja iz područja građevine. Svega njih 548 raspoloživo je za rad.
"To su uglavnom izrađeni ljudi, starije životne dobi i taman da i žele raditi poslodavci ih nerijetko gledaju 's kosa'. Oni žele mlade, snažne ljude", kaže Crnković Pozaić.
Vrlo slično razmišlja i Ankica Paun Jarallah, ravnateljica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koja ističe kako je, kada se gleda po zanimanjima, u jako velikoj mjeri presudna dob nezaposlenih. Poslodavci traže mladu radnu snagu, posebno u graditeljstvu, no kod mladih je izuzetno niska motivacija za rad. (A.T.)
Izvor:
Novi list