Hrvatske tvrtke u velikom broju slučajeva ne podržavaju rad sindikata. Sindikalnim se predstavnicima brani rad, zabranjuje im se ulaz u tvrtke ili im se zbog sindikalnog djelovanja otkazuje ugovor o radu.
Iako ima pomaka u pravnom sustavu vezanom uz zaštitu sindikata i radnika, problemi još postoje i najčešće se demonstriraju kroz odugovlačenje sporova i neprovođenjem sudskih odluka.
Pravo na stupanje u štrajk još je ograničeno unatoč kritikama EU, stoji u redovnom godišnjem izvješću Međunarodne konfederacije sindikata (International Trade Union Confederation - ITUC).
ITUC isto tako kritizira i mogućnost osnivanja sindikata bez prethodne autorizacije kod državnih tijela. ITUC se u izvješću ipak najviše zgraža na ograničavanju prava na štrajk. Tako se ističe kako se u našoj zemlji može stupiti u takve industrijske akcije samo na kraju pregovara s poslodavcem ili u posebnim slučajevima.
Nakon neuspjelih pregovora o kolektivnom ugovoru kreće se u mirenje, tijekom kojeg se ne može organizirati javni prosvjed ili štrajk, tek nakon neuspjelog mirenja, dočim štrajk ne smije u potpunosti onemogućiti normalan rad tvrtke, što je u europskom kontekstu gotovo iznimka.
Štrajk u Europi, poznato je, najčešće paralizira cijeli sustav. Iako zakon u Hrvatskoj, primjećuje ITUC, brani sindikalnu diskriminaciju, privatnici i mali poslodavci, ali i veće domaće te internacionalne tvrtke ne mare za to.
Oni vrlo često brane bilo kakvo sindikalno okupljanje. ITUC također spominje kako se oko 80% svih novih ugovora o radu sklapa na određeno vrijeme, što je suprotno zakonu u kojem se to spominje samo kao iznimka.
U izvješću se posebno kritizira spor rad sudova, dugotrajnost postupaka te nepravomćnost konačnih presuda. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik