Najčešći prigovor poslodavaca da obrazovni sustav nije prilagođen potrebama tržišta rada, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa u suradnji s, kako kažu, svim predstavnicima hrvatskog društva, pokušava riješiti novom podjelom područja rada po kojima funkcionira obrazovanje.
Umjesto 34 područja rada za koje se učenici obrazuju u strukovnom obrazovanju (strukovne škole su sve srednje škole osim gimnazija i umjetničkih škola), dan prije Božića donesena je odluka prema kojoj će se učenici od nove školske godine obrazovati u nekom od 14 novih obrazovnih sektora.
U Ministarstvu tvrde da su novi obrazovni sektori temeljeni na potrebama tržišta rada, napravljeni s ciljem osposobljavanja učenika za uključivanje u svijet rada, ali i cjeloživotno učenje.
Dio od ukupno 34 područja rada spojeni su u jedan sektor, pa se tako zadnji novi sektor, 14., zove umjetnost i ujedinjuje više prijašnjih područja: glazbenu umjetnost, likovnu i plesnu.
Dio je, međutim, posve novih sektora. Iako zvuči nevjerojatno, dosadašnji obrazovani sustav nije pokrivao zasebno područje računarstva, što je sada ispravljeno. Dosad također nepostojeći sektor, socijalna skrb, po novoj se podjeli nalazi na 12. mjestu, zajedno sa zdravstvom.
Novi sektori su i poslovna administracija te grafička tehnologija i audiovizualno oblikovanje koje su zamijenili dosadašnje područje rada - grafiku.
Staro područje rada, građevinski materijali, ispalo je iz popisa novih sektora. Umjesto njih, na osmome mjestu je graditeljstvo i geodezija.
Dosadašnje najbrojnije područje rada, koje je obuhvaćalo cestovni promet, unutarnji transport, pomorski, riječni i lučki promet, poštanski promet te zračni i željeznički, spojeno je novo područje - promet i logistiku.
Državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić najavljuje da će se nastavni planovi i programi koji sadrže prijašnju podjelu nastavnog sadržaja po područjima rada postupno usklađivati s novim nazivima obrazovnih sektora. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik