Posljednjih se mjeseci priprema novi antidiskriminacijski zakon, pa bi svi slučajevi prijavljeni u udruzi Mobbing, koja se bori protiv zlostavljanja na radnom mjestu, mogli postati predmetom tužbi.
Iz sadašnjeg je, grubog nacrta Zakona o suzbijanju diskriminacije, jasno da će uža radna skupina koja na njemu radu predložiti znatno prošireno shvaćanje diskriminacije.
Jedan od zanimljivih dijelova grubog nacrta Zakona jest članak 2., koji navodi osnove po kojima je nekoga moguće diskriminirati.
Tako da se pored osnova već poznatih iz Ustava i drugih zakona, poput rase, boje kože, spola, jezika, vjere, nacionalnog i socijalnog podrijetla, ili spolne orijentacije, navode i neke nove, poput fizičkog izgleda, rodnog identiteta te genetskog nasljeđa.
Naime, analizom DNK već je sada moguće otkriti nečije genetske poremećaje i predispozicije za određene bolesti, kao što su neke vrste raka. U sljedećih će nekoliko godina DNK testovi biti sve dostupniji i jeftiniji.
Članica Povjerenstva za izradu Antidiskriminacijskog zakona Tena Šimonović Einwalter ističe da već sada osiguravajuće kuće u nekim zemljama pokušavaju koristiti genetsko testiranje pri određivanje premije osiguranja.
"Uz malo mašte lako je zamisliti kakav bi mogao biti 'vrli novi svijet' ako diskriminacija na osnovi genetskog nasljeđa bude dopuštena", ističe Šimonović Einwalter, dodajući kako je takva diskriminacija već zabranjena Konvencijom o ljudskim pravima i biomedicini, koja je u Hrvatsku stupila na snagu 2004.
Kako objašnjava Jelena Poštić iz Ženske sobe, identitet transrodnih osoba odstupa od opće prihvaćenog "muško - ženskog" identiteta.
"Ako se osoba identificira drugačije od svog spola ili se rodno ne identificira i želi biti tretirana, prepoznata i oslovljavana u skladu sa rodnim identitetom, to joj je pravo onemogućeno te to mora skrivati", ističe Poštić.
Posebno je zanimljivo i pitanje diskriminacije po fizičkom izgledu, koja bi se morala odnositi na ljude prekomjerne težine, ali i niz drugih, teže dokazivih slučajeva diskriminacije.
"Oko toga će biti rasprave jer je takvu diskriminaciju teško dokazati", ističe Šimonović Einwalter.
Kako je najavio Luka Mađarić, predstojnik vladina Ureda za ljudska prava, ovaj dokument bi Sabor trebao usvojiti do listopada 2008. godine. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list