Među promjenama zakonodavstva koje Hrvatska treba provesti kako bi se uskladila s acquis communautaire-om ima i onih "neugodnih", odnosno onih koji značajan dio hrvatskih građana ne želi ili ne podržava.
Takve su zasigurno i neke izmjene socijalne politike i radnog prava, koje proizlaze iz općih normi europskog zakonodavstva o ravnopravnosti spolova.
Tako se prema europskoj pravnoj stečevini u ovom području ženama ne može zabraniti noćni rad i rad u posebno teškim uvjetima, majke se ne može štititi od prekovremenog rada. U aktualnim hrvatskim zakonima postoje sve ove zabrane.
Također, prema europskim standardima, očevima je zajamčeno pravo na roditeljski dopust neovisno o tome je li ga i koliko dugo koristila majka, trajanje porodiljnog (roditeljskog) dopusta treba biti kraće, a žene i muškarci izjednačeni su i prema godinama starosti nužnim za odlazak u mirovinu.
U istraživanju "Odnos građana prema članstvu Republike Hrvatske u Europskoj uniji", koje je skupina sociologa sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta provela za projekt Grupe za ženska ljudska prava B.a.b.e, ispitani su, uz ostalo, stavovi prema promjenama radnog prava koje iziskuje euro-pridruživanje.
Rezultati pokazuju da se najveći dio hrvatskih građana i građanki protivi skraćivanju roditeljskog dopusta (66,3%), omogućavanju rada žena u teškim uvjetima (65,6%) te izjednačavanju dobi za mirovinu (57,1 posto).
Gotovo polovica ispitanih (47,4%) ne podržava ni noćni rad žena. Veliku podršku dobio je stav da se prekovremeni rad ograniči i za majke i za očeve djece mlađe od tri godine (64,5%), kao i ideja obveznog roditeljskog dopusta za očeve (54,5 posto).
Zanimljivo je da nema velike razlike u ovim stavovima između muških i ženskih ispitanika. Usprkos obvezatnosti primjene europskih normi u domaće zakonodavstvo, što je temeljni postulat pridruživanja Uniji, hrvatski građani ne drže jako vjerojatnim većinu spomenutih promjena radnog zakonodavstva.
Većina ispitanih tako smatra da će se dogoditi samo 4 izmjene - ženama omogućiti noćni rad (64,4%), izjednačiti dobna granica za mirovinu( 61% - što je već i ostvareno prošlogodišnjom odlukom Ustavnog suda), izjednačiti plaće žena i muškaraca za isti posao (52,3%) te skratiti trajanje roditeljskog dopusta (57,1%).
To su ujedno, izuzevši jednakosti plaća, promjene koje većina ne podržava. Istodobno, za promjene koje većina podržava - ograničavanje prekovremenog rada i za majke i za očeve djece do 3 godine, obvezan roditeljski dopust za očeve te izjednačavanje muškaraca i žena pri zapošljavanju - većina ispitanih smatra da neće biti provedene. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik