Prije nekoliko godina skupina mladih stipendista sa Sveučilišta Yale i Sveučilišta u Pittsburgh-u pokušala je istražiti može li se osobnost izvršnog direktora povezati s poslovnim uspjehom kompanije.
U tu su svrhu zamolili starije menadžere u nekoliko kompanija da ocijene koliko su njihovi nadređeni uspješni u prenošenju vizije poslovanja te jesu li dobar uzor drugima. Nakon analize odgovora istraživači nisu otkrili nikakvu povezanost između osobnosti šefa i uspjeha kompanije. Zaključili su da se o uspjehu kompanije ne može suditi na temelju njezina šefa, jednako kao što se niti knjiga ne može suditi na prema koricama.
Međutim, nekoliko godina prije ovog istraživanja, stručni tim psihologa sa Tufts Universitya otkrio je da osobe koje pogledaju kratke filmove o predavanju pojedinih profesora, mogu vrlo dobro ocijeniti koliko je pojedini profesor bio dobar predavač. Na kraju istraživanja uočeno je da su mišljenja osoba koje su gledale filmove istovjetna mišljenjima studenata kojima su ti profesori predavali.
No, voditeljica tog istraživanja dr. Nalini Ambady je s kolegom Nicholasom Ruleom odlučila otići korak dalje i pokazala da čak i statična fotografija može prenijeti dovoljno informacija i utjecati na percepciju, te čak i na procjene starijih menadžera.
Naime, oni su u istraživanju ispitali 100 studenata kojima su pokazali fotografije izvršnih direktora 25 najbolje i 25 najlošije rangiranih kompanija sa popisa Fotuneovih 1.000.
Jednu polovicu studenata su upitali: "Što mislite koliko bi ova osoba bila uspješna u vođenju kompanije?" Drugu polovicu studenata su zamolili da za svaku osobu rangiraju pet osnovnih osobina ličnosti na temelju fotografije. Te osobine su bile kompetencija, dominacija, simpatičnost, facijalna zrelost (izgleda li kao odrasla osoba ili ima dječji izgled) te pouzdanost.
Potpuno slučajno, svi direktori bili su muškarci i bijelci, tako da rasa i rod ni na koji način nisu mogli utjecati na ocjenjivanje, a dob i atraktivnost izgleda direktora su također bile regulirane kako ti faktori ne bi utjecali na konačne rezultate. Zvuči poput voodoo magije?
Psiholozi su u 20. stoljeću dosta vremena posvetili analizi mišljenja stručnjaka iz 19. stoljeća prema kojima oblik lica i lubanje nose informacije o osobnosti. Međutim, ovo je istraživanje pokazalo da takve značajke mogu vrlo precizno biti utvrđene samo pogledom na fotografiju osobe, a i sami autori su bili iznenađeni preciznošću studenata.
Rezultati studije su pokazali da su studentske procjene potencijala šefova i rangiranje osobina, poput kompetencije, dominacije i facijalne zrelosti itekako povezane s uspjehom kompanije. Nadalje, otkriveno je da su značajke moći povezane s umijećem vođenja i uspjeha, a umijeće vođenja je povezano s percepcijom uspjeha i moći.
Ovi nalazi sugeriraju da trenutna prosudba neupućenih osoba (nitko nije prepoznao ni Warrena Buffeta) može biti preciznija od procjena dobro informiranih stručnjaka. Autori su zaključili kako je tome tako jer direktno poznavanje nadređene osobe utječe na našu prosudbu. Nažalost simpatičnost i pouzdanost uopćeni nisu bili povezani s uspjehom kompanije, što sugerira da ljudska toplina i površnost malo utječu na poslovni uspjeh kompanije, iako nisu zanemarivi čimbenici.
Međutim, ovo istraživanje također upućuje na misao koje bi se analitičari tržišta trebali držati prilikom sastavljanja izvještaja: Kako izgleda izvršni direktor?
Nicholas Rule također dodaje da rezultati ostavljaju otvorenim jedno vrlo intrigantno pitanje: "Što je bilo prvo, izgled moćnog izvršnog direktora ili njegova uspješna karijera?" (V.K.)
Izvor:
The Economist