Kao što se i očekivalo, kraj prijelaznog razdoblja za odlazak u mirovinu po povoljnijim uvjetima do kraja 2007. godine presudio je kod dijela radnika da požure u mirovinu.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, do kraja prošle godine 23.127 osoba podnijelo je prvi zahtjev za odlazak u starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu.
Riječ je o 5.000 zahtjeva više nego ranijih godina kada je prosječno godišnje u mirovinu odlazilo oko 18.000 radnika.
U HZMO-u procjenjuju da je upravo kraj prijelaznog razdoblja te pozivi sindikata na odlazak u mirovinu po povoljnijim uvjetima u konačnici i doveo do većeg vala zahtjeva.
Budući da su svi koji su bili zainteresirani za povoljniji odlazak u mirovinu morali prekinuti radni odnos do kraja godine, nakon čega su imali 6 mjeseci za podnošenje zahtjeva za mirovinu, za očekivati je da će i ovogodišnja statistika zabilježiti povećan broj odlazaka u starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu.
U umirovljeničkim udrugama nisu iznenađeni većim interesom za odlazak u mirovinu jer se od početka ove godine primjenjuju novi uvjeti umirovljenja prema kojima su ključne godine života. Tako za starosnu mirovinu osiguranici moraju imati najmanje 15 godina staža pa žene mogu u mirovinu sa 60, a muškarci sa 65 godina života.
Uz rekordan broj odlazaka u mirovinu siječanj je ponovno donio i jedan "crni" rekord jer je prosječna mirovina od 1.999 kuna pala na svega 38,92% prosječne plaće. Do sada najniži udio mirovine u prosječnoj plaći od 39% zabilježen je lani u siječnju.
"Zabrinuti smo zbog pada udjela mirovina i to dokazuje da treba preispitati formulu za usklađivanje mirovina. Cilj bi nam trebao biti da mirovina iznosi 50% prosječne plaće", kaže predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika Vladimir Jordan. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list