Po uzoru na standarde zapadnoeuropskih zemalja, u Hrvatskoj se razmatraju nova zakonska rješenja o uvođenju licenci, koje bi služile kao dozvole za samostalno obavljanje profesija, a u tu bi skupinu spadali i učitelji, nastavnici te ravnatelji.
Postupak licenciranja u većini zemalja traje oko pet dana, a licenca se izdaje na tri do pet godina.
Ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje koja bi trebala provoditi postupak stručnoga usavršavanja nastavnika, Vinko Filipović napominje kako će se licence uvesti novim pedagoškim standardima koji su pred donošenjem, a najavljene su Planom razvoja odgoja i obrazovanja do 2010. te će ih biti potrebno ugraditi i u novi zakon o školstvu.
Osim toga i plan Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, zadan još u prvom mandatu, jest da se do 2010. godine 20.000 učitelja i nastavnika uključi u programe trajnog profesionalnog usavršavanja.
Redovita profesorica Filozofskog fakulteta u Zagrebu, područja edukacijske psihologije Vlasta Vizek Vidović, objašnjava kako je licenca potvrda da se netko trajno usavršava, a licencu ponovo obnavlja svakih tri do pet godina. Ne uspije li dobiti licencu, nastavnik, učitelj ili ravnatelj napušta sustav.
U Ministarstvu znanosti potvrđuju kako bi usavršavanje plaćala država, no Vizek Vidović kaže kako to ne bi trebalo sprječavati pojedince da i sami dodatno ulažu u svoje obrazovanje.
Potrebno je napomenuti da je u europskim zemljama broj nastavnika koji izlaze iz sustava jer nisu uspjeli produljiti licencu vrlo mali, a Vizek Vidović napominje da, iako se Hrvatska suočava s manjkom nastavnika "licenciranje je dobar mehanizam da se oni koji nisu motivirani eliminiraju. Događa se da nastavnici sami shvate kako neće udovoljiti, pa sami odlaze iz sustava." (V.K.)
Izvor:
Vjesnik