Razvojem sustava mirenja sudski postupak u radnim sporovima trebao bi postati alternativa mirenju, rečeno je na konferenciji u povodu završetka projekta "Mirenje u individualnim radnim sporovima", ostvarenog u suradnjom vladina Ureda za socijalno partnerstvo i nizozemskog Centra za međunarodnu pravnu pomoć, uz potporu nizozemske vlade, a u sklopu pretpristupnog programa Matra.
Govoreći o značaju mirenja u strategiji reforme pravosuđa, ministrica pravosuđa Ana Lovrin je rekla kako je 2006. godine pokrenut pilot-projekt mirenja na zagrebačkom Trgovačkom sudu, a potom i na još nekoliko sudova u Hrvatskoj.
Rezultati za prvih devet mjeseci 2007. godine pokazali su da je na zagrebačkom Trgovačkom sudu 134 predmeta riješeno mirenjem, na Općinskom sudu njih 68, na slavonsko-brodskom Općinskom sudu njih 53, a na riječkom 51.
Radni sporovi izravno se odražavaju na socijalni status i egzistenciju radnika, upozorio je predstojnik Ureda za socijalno partnerstvo Vitomir Begović dodajući kako je u Hrvatskoj trenutačno 200.000 neriješenih radnih sporova, a godišnje se "prilijeva" od 11.000 do 20.000 novih predmeta.
Po Begovićevim riječima, cilj je provođenja projekta mirenja u individualnim radnim sporovima razraditi primjenljiv model te motivirati radnike i poslodavce da što više koriste takve načine za rješavanje međusobnih odnosa.
Od početka rada na projektu, tijekom protekle dvije godine, organiziran je niz aktivnosti kao što je nekoliko osnovnih i naprednih treninga za miritelje, koje je završilo 30 polaznika. Također je osposobljeno osam trenera miritelja, koji su prošloga tjedna imali prvi pokusni trening, a koji je završilo 11 novih miritelja iz sindikalnih središnjica, Hrvatske udruge poslodavaca i javnog sektora.
Hrvatska Vlada preuzela je obvezu osiguranja potpore daljnjem razvoju projekta mirenja u rješavanju individualnih radnih sporova, te su prijedlogom državnog proračuna za ovu godinu predviđena sredstva za daljnje aktivnosti, a isto bi trebali učiniti i sindikati i poslodavci. (Hina)