Učenici četverogodišnjih strukovnih škola zatečeni su najavom Ministarstva obrazovanja da će 2009. i oni moći polagati državnu maturu.
Do prije mjesec dana iz Ministarstva su tvrdili da će maturu prve godine polagati samo gimnazijalci, što je i zakonska obveza.
Za učenike upisane u četverogodišnje strukovne škole zakon je propisao da maturu (i to strukovnu) polažu 2010. No, prosvjetna se vlast predomislila. Gotovo preko noći odlučeno je da će se polaganje gimnazijske državne mature 2009. omogućiti i strukovnjacima, koji su sada već u trećem razredu.
Ministarstvo priprema i promjenu zakona na način da matura 2009. ostane obvezna za gimnazijalce, dok bi njihovi vršnjaci u strukovnim školama imali pravo izbora.
Učenici strukovnih škola ove će godine u svibnju moći izaći i na eksperimentalnu državnu maturu, a rok za prijavu je 1. ožujka.
"Na eksperimentalnu će državnu maturu u svibnju prema našim procjenama izaći oko 35.000 učenika: 13. 000 gimnazijalaca i još 22.000 učenika 3. razreda četvrogodišnjih strukovnih škola", kaže državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić.
Svi će učenici na maturi polagati hrvatski, matematiku i strani jezik te jedan predmet po izboru.
Koje će predmete priznavati fakulteti neće se, međutim, znati prije sredine travnja. Ministarstvo još nije donijelo ni Pravilnik o polaganju državne mature, što je po zakonu trebalo učiniti u siječnju 2006. godine.
Djeci, međutim, nitko nije rekao što će se dogoditi ukoliko ne izađu na državnu maturu, a žele upisati fakultet. Poznato je da prosvjetna vlast lobira kako bi na većini fakulteta matura zamijenila prijemne.
Strukovnjaci su dodatno zabrinuti jer hrvatski, strani jezik i matematiku, koje će obvezno polagati na maturi, u programu imaju manje sati od gimnazijalaca.
Ministarstvo je najavilo da će se svi predmeti moći polagati na dvije razine: temeljnoj i višoj, no učenici s pravom strahuju da će fakulteti koji oni žele upisati primati samo kandidate koji imaju položenu višu razinu znanja.
A kako škole ne znaju trebaju li za te učenike organizirati dodatnu nastavu i tko će to platiti, učenici jedini izlaz vide u privatnim instrukcijama. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list